2025 április 03

Ázsiai tőzsde Április 3.– Tokió padlón tavalyi szintre esett a Nikkei, beszakadt az olaj és az arany mélyrepülésben

Erőteljes csökkenéssel zártak csütörtökön az ázsiai tőzsdék, különösen Tokióban alakult ki eladói nyomás, miközben az olaj és az arany ára is esésnek indult. A befektetőket globális gazdasági aggodalmak és az amerikai vámpolitika miatti feszültségek nyomasztják.

Pirosba borult Ázsia: zuhanás a tokiói tőzsdén, esik az olaj és az arany is

Csütörtökön gyengüléssel zártak a vezető ázsiai tőzsdék, miközben a nemzetközi nyersanyagpiacok is negatív irányba mozdultak el. A tajvani börze nemzeti ünnep miatt zárva tartott.

A térség irányadó tőzsdéje, a tokiói Nikkei225 index 2,73 százalékos zuhanással 34 735,93 ponton zárt. Az index először lépte át negatív irányban a 35 000 pontos szintet 2024 augusztusa óta. A részvények szélesebb körét lefedő Topix index 3,06 százalékkal esett vissza, ami jelentős napi mínusznak számít. A dél-koreai Kospi index pedig 1,7 százalékot esett, A sanghaji tőzsde enyhén csökkent. Az előző napi vegyes hangulat teljesen átfordult negatív irányba.

Nem volt jobb a helyzet más térségi piacokon sem

  • Az ausztrál tőzsde 0,94 százalékos csökkenéssel fejezte be a napot.

  • A szöuli index 0,76 százalékot veszített értékéből.

  • A sanghaji tőzsde kereskedés közben 0,30 százalékos, a hongkongi 1,89 százalékos mínuszt mutatott.

A nyersanyagpiacokon is negatív hangulat uralkodott

  • A Brent olaj hordónkénti ára 1,92 dollárral, azaz 2,56 százalékkal esett vissza, így 73,03 dolláron jegyezték reggel.

  • Az arany unciánkénti ára 0,64 százalékkal, 20,16 dollárral csökkent, 3146,44 dolláron állva.

Az ázsiai piac gyengülésének okai

A piaci gyengülést részben a globális gazdasági lassulással, valamint az amerikai vámintézkedések miatti aggodalmakkal magyarázzák az elemzők. A befektetői hangulatot tovább rontotta a nyersanyagpiacok egyidejű esése is.

Jesper Koll, a japán Monex pénzügyi csoport szakértője úgy véli, hogy Japán különösen kitett, mivel a tőzsdén jegyzett japán cégek nyereségének 18 százaléka az Egyesült Államokból származik. Szerinte az új vámok bevezetése miatt a nyereség akár 8-10 százalékkal csökkenhet.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Címlapkép forrása: Shutterstock