2024 december 22

Nyolc hónapja tart a válság: tovább zsugorodik az euróövezet építőipara

Az euróövezet és az Európai Unió építőipari termelése szeptemberben tovább csökkent mind havi, mind éves összevetésben – derült ki az Eurostat szerdán közzétett jelentéséből. Az építőipari ágazatot a gazdasági lassulás, a magas kamatok és az energiaköltségek emelkedése sújtja.

Nyolcadik hónapja csökken az euróövezet építőipara

Szeptemberben az euróövezet építőipari termelése 1,6%-kal maradt el az előző év azonos időszakához képest, folytatva a már február óta tartó csökkenő trendet. Az augusztusi adatokhoz képest 0,1%-os visszaesést mértek, miután az előző hónapban stagnálást regisztráltak.

Az Európai Unió egészét vizsgálva hasonló tendencia figyelhető meg: az építőipari termelés éves összevetésben 2,0%-kal esett vissza szeptemberben, míg augusztusban 2,7%-os csökkenést mértek. Havi alapon a termelés 0,1%-kal csökkent, szemben az augusztusi 0,2%-os növekedéssel.

Az építőipar kihívásai: magas kamatok és gazdasági bizonytalanság

Az építőipar zsugorodása mögött több gazdasági tényező áll. A régióban továbbra is magas infláció és emelkedő kamatok nehezítik az új beruházások megvalósítását. A hitelköltségek emelkedése különösen a lakóingatlanok építésére van negatív hatással, miközben az alapanyagok és az energiaárak továbbra is nyomást gyakorolnak az ágazatra.

Országonkénti különbségek

Az Eurostat nem közölt részletes adatokat minden országra vonatkozóan, de az általános trend szerint a kelet-közép-európai régióban tapasztalt enyhébb csökkenés sem tudta ellensúlyozni a nagyobb gazdaságok, például Németország és Franciaország visszaesését. Az építőipar teljesítménye szorosan összefügg az egyes tagállamok gazdasági növekedésével és fiskális politikájával.

Kitekintés: várható a javulás?

Bár az építőipar jelenleg nehéz időszakot él át, a szakértők szerint a jövő év közepére enyhülhet a helyzet, amennyiben a kamatok stabilizálódnak és a gazdasági növekedés újraindul. Az EU tervezett zöld beruházásai és infrastruktúra-fejlesztési programjai szintén fellendíthetik az ágazatot, ám ezek hatásai legkorábban 2025-től várhatók.