2025 január 23

A háborús pusztítás nyomai Ukrajnában

A héten beszámoltunk a nyugati nagyhatalmak eddigi erőfeszítéseiről, amelyek a fegyverszállításra irányultak azért, hogy az ukránok fel tudják venni a harcot az oroszokkal. A háború sújtotta országban azonban már több város is a földel vált egyenlővé, és hatalmas pusztítás érte Ukrajna egész területét. Az ország gazdaságát is jelentős pofon érte, miután az oroszok megkezdték a háborút. Az ukrán GDP 2022-ben 29,1 százalékkal csökkent. Egyes szakértők szerint az ország felfegyverzése nem megoldás. Tárgyalóasztalhoz kell kényszeríteni a feleket, vagy különben – a nyugati támogatások ellenére – Ukrajna még nagyobb veszteségekre számíthat. Egyre több település, falu, város válik a háború áldozatává. Csak, hogy kontextusba tudjuk helyezni a gazdaság mostani visszaesését, a 2022-es adatok előtti évtizedet nézve 2014-ben – a Krím orosz inváziójának évében – regisztrálták a GDP legélesebb csökkenését, amely 9,8 százalék volt.

Jelentős globális pénzügyi erőfeszítésekre lesz szükség Ukrajna újjáépítéséhez, amely csak azután kezdődhet el, hogy befejeződött a háború. A Kreml azonban többször is világossá tette, hogy csak Ukrajna teljes átadása fogadható el számukra, és az ukránok is elszántan harcolnak az elvesztett területek visszaszerzéséért.

Élet Ukrajnában a háború alatt

Az utazás Ukrajnában a háború kirobbanása óta nem könnyű. A repülés teljesen lehetetlen, a vonattal való utazás még mindig kockázatos. Ukrajnában mintegy 5,4 millió ember kényszerült elhagyni otthonát, és több, mint 8 millió ember menekült át a határain. Ennek ellenére vannak, akik maradnak, visszatérnek, és alkalmazkodnak az új befogadó közösségekhez.

Putyin drónjai különösen Ukrajna nagyobb városait célozták meg, beleértve Kijevet. Az egyre gyakoribb áramkimaradásokhoz való alkalmazkodás kreatív megoldásokhoz vezetett mind az egyének, mind a vállalkozások részéről. A lassabb dróntámadásokat előre tudják jelezni, és akkor az emberek fel tudnak rá készülni. Van azonban amikor nincs légiriadó, amely figyelmeztetne a támadásra, ezért sokan félelemben élik le a napjaikat. Manfred Profazi, az IOM regionális igazgatójának elmondása szerint ukrajnai utazása alatt bárhová is ment, mindig látott új infrastruktúrákat felemelkedik a romokból. Ez természetesen jó hír, azonban nagyon kevés ahhoz, hogy a háború okozta károkat ellensúlyozza. Amíg a háború tart, az ország rendbeszedése lehetetlen. Manfred Profazi szerint azonban van fény az alagút végén, amely az ukrán nép ellenálló képességéből fakad.

Az EU már most is jelentősen hozzájárult az ország folyamatos ellenálló képességének növeléséhez, de közép- és hosszú távon még több támogatásra lesz szükség. A háború kezdete óta az EU 37,8 milliárd euróval támogatta Ukrajna általános gazdasági, társadalmi és pénzügyi ellenállóképességét, és mintegy 15 milliárd eurónyi katonai segítséget is rendelkezésre bocsátottak. Amíg azonban a háború tart, addig Ukrajna újjáépítéséhez szükséges erőforrások még nem ismertek.

Címlapkép forrása: Shutterstock