2024 november 12

A szakértők szerint háromszorosára drágulhat a gáz – újabb energiakrízisre készüljünk?

Komoly változásokon ment át Európa az Oroszország elleni gazdasági háború során. Meg akartunk szabadulni az orosz gáztól, azonban kialakult egy újabb függőség, méghozzá az LNG iránt. Egy évvel ezelőtt, amikor elkezdett forrósodni a hangulat a gáz piacán Oroszország nagyot lépett. Nem hagyta, hogy Európa részletes tervet dolgozzon ki ellenük, és gyakorlatilag egyik napról a másikra beszüntette a gázszállítások 80 százalékát. Ez miatt hatalmas pánik tört ki a régióban, és a téli időszak előtt licitháború alakult ki a szabad LNG kapacitásokért. Az orosz gáz helyét az LNG töltötte be.

Egyes szakértők szerint ez nagyon labilissá tette az európai gázárakat. Még az olyan távoli hírek is, hogy az egyik jelentősebb Ausztrál LNG-létesítmény dolgozói jövő héten sztrájkba kezdhetnek, komoly ingadozásokat váltanak ki a piacon. Láthattuk ezt a szerdai napon is, amikor az európai földgáz ára szinte 40 százalékkal ugrott meg. Mivel már most 90 százalék körül vannak a tárolók, ezért még az sem lehet a kifogás, hogy nagy feszültség lenne a piacon. A gáztárolók a tervezettnél sokkal hamarabb elérhetik a 100 százalékos töltöttséget, mint az várták a szakértők. Ennek ellenére nem érezhető a nyugodtság. A Kreml által okozott energiaválság példátlan stratégiai és biztonsági kihívásokat jelentett Európa számára. Történelmi csúcsra emelte az gáz árát és ezzel súlyos károkat okozott az ipari termelésben, fűtve az inflációt és nehezítve a fogyasztók életét.

A Goldman Sachs szerint Európában drágulni fog a gáz

A Goldman Sachs arra figyelmeztetett, hogy az európai gáz ára ezen a télen kétszer, vagy akár háromszor ilyen magasra is emelkedhetnek. Annak ellenére, hogy kényelmes pozícióban van a régió – a magas töltöttségnek köszönhetően – a durva téli időjárás gondolata továbbra is sakkban tartja Európát. A hideg téli időjárás gyorsan kimerítheti a tárolókat és folyamatos orosz ellátás nélkül újabb licitháborúba keveredhet Európa. Azt is tudni kell, hogy a tárolók kapacitása önmagában nem képes kielégíteni a téli keresletet, Európának továbbra is hatalmas mennyiségű LNG-t kellene importálnia. Az Európai gázáraknak magasabbnak kell lenniük az ázsiai áraknál, hogy az LNG Európába áramoljon. Samantha Dart, a Goldman Sachs elemzője szerint a Dutch TTF árfolyama a téli időszakban valahol 68 és 97 euró között fog ingadozni. Pontosabb előrejelzést nem tudnak adni, amíg nem tudunk meg többet a várható téli hőmérsékletről. Európának óvatosnak és nagyon összeszedettnek kell lenni, ha szeretné elkerülni az energiakrízist.

Címlapkép: Shutterstock