2024 december 26

Benzin – Erre senki sem számított, rohanjunk a kutakra?

Egyre jobban záródik az olló a hazai kutakon. A gázolaj árfolyama szerdán tovább csökkent, miközben a benzin ára elakadt. Jelenleg azonban semmit sem szabad készpénznek venni. A feszült közel-keleti helyzet miatt a hirtelen változások időszakában élünk. Vajon rövid távon milyen változásokat hozhat még az Izrael-Hamász konfliktus, illetve annak lehetséges kiterjedése? Tényleg elérhetjük a 150 dolláros olajárakat? Mire számíthatunk a hazai kutakon?

Háború és vérontás – Reszketnek az olajpiacok, de miért?

Bár a harcban álló felek egyike sem tartozik a jelentős olajtermelők közé, a piacokon eluralkodott a félelem, hogy a konfliktus szélesebb körű regionális instabilitáshoz vezethet. A Közel-Kelet ad otthont a világ legnagyobb olajtermelőinek, köztük Iránnak és Szaúd-Arábiának. Abban az esetben, ha a konfliktus átterjed a környező országokra, akkor az olajár egészen 150 dollárig emelkedhet. Ez pedig elindíthatja az üzemanyagárak raliját. A Morgan Stanley szerint az olajellátást érintő zavargások esélye rövid távon alacsony, de ez megváltozhat, ha a konfliktus más országokra is átterjed. Izrael a napokban bejelentette, hogy a háború második fázisába lépnek, és a heves bombázás mellet megindítják a szárazföldi támadást is. A feszültség tehát az egekben, a tét pedig minden eddiginél nagyobb. A kérdés most az, hogy ez hogyan érintheti a magyar emberek mindennapjait?

A magyar kormány és az üzemanyag-kereskedők gőzerővel dolgoztak az októberi hónapban, hogy csökkentsék a hazai benzin és gázolaj árfolyamát. Nem panaszkodhatunk, hiszen egy hónap alatt is már jelentős változást értek el. A benzin összesen 57 forinttal lett olcsóbb, míg a gázolaj ára 31 forinttal csökkent. Mindez történt annak ellenére, hogy a forint a dollárral szemben továbbra sem tudott talpra állni. Bár eltávolodtunk a szeptemberi csúcsoktól, a 360-as szintet még mindig nem sikerült teljesen áttörni. A közel-keleti harcok azonban még beleszólhatnak a kormány elképzelésibe.

Infláció és benzin drágulás – Az olajhatalmak kezében vagyunk?

A közgazdászok komoly kihívással szembesültek az orosz-ukrán háború kitörése után. Az egekbe szökő infláció leküzdése hatalmas fejtörést okozott világszerte. A kőolajárak mindig is érzékenyek voltak a Közel-Kelet politikai feszültségeire, hiszen ez egy olyan régió, amely a világ legnagyobb olajvagyonával büszkélkedhet. A magyarországi üzemanyagárak eddig jól viselték a háborús időszakot. Most már csak reménykedni tudunk, hogy a háború nem terjed ki a környező országokra.

Címlapkép forrása: Shutterstock

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!