A vártnál sokkal alacsonyabb lett az infláció az eurózónában!
Figyelem – Életbevágó bejelentések érkekeznek a héten!
A jövő héten a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a külkereskedelmi forgalomról, a turisztikai szálláshelyek forgalmáról, az ipari termelésről, és az ipari termelői árakról közöl adatokat.
Hétfőn a turisztikai szálláshelyek augusztusi forgalmának adatait, és az ipari termelői árak augusztusi alakulását közli a KSH. Júliusban a turisztikai (kereskedelmi, magán- és egyéb) szálláshelyeken 2,4 millió vendég 6,6 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 4,1, a vendégéjszakáké 2,0 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. A belföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 0,3 százalékkal mérséklődött, a külföldivendég-éjszakáké 5,4 százalékkal nőtt. Január-júliusban a belföldi vendégek által a turisztikai szálláshelyeken eltöltött éjszakák száma 1,9, a külföldieké 11 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit.
Külkereskedelem
Kedden a külkereskedelmi forgalom júliusi második becslését, és a kormányzati szektor második negyedévi és első hathavi egyenlegét publikálja a KSH. A szeptember 5-i előzetes adatok szerint júliusban az export euróban számított értéke 4,3, az importé 7,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakihoz képest. A termék-külkereskedelmi egyenleg 362 millió euróval romlott. A külkereskedelmi termékforgalom szintje az exportoldalon 4,2 százalékkal alacsonyabb, az importoldalon 3,7 százalékkal magasabb volt az előző havinál. Júliusban a kivitel értéke 11,8 milliárd eurót (4615 milliárd forintot), a behozatalé 11,5 milliárd eurót (4536 milliárd forintot) tett ki. A kivitel 73, a behozatal 70 százalékát az EU tagállamaival bonyolította le Magyarország.
Kormányzati szektor
A kormányzati szektor 2024. első negyedéves hiánya az előzetes adatok szerint 1068 milliárd forint, a GDP 5,4 százaléka volt. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 611 milliárd forinttal, GDP-arányosan 4,0 százalékponttal lett kedvezőbb. A kormányzati szektor bevétele 7952 milliárd, kiadása 9020 milliárd forint volt. A bevételek 758 milliárd forinttal, 10,5 százalékkal növekedtek. A kiadások 146 milliárd forinttal, 1,7 százalékkal nőttek a múlt év első negyedéhez mérve. Pénteken az ipari termelés augusztusi első becslése jelenik meg.
Ipari termelés
Júliusban az ipari termelés volumene 1,3, munkanaphatástól megtisztítva 6,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A nyers és naptárhatással korrigált adat közötti jelentős eltérést az okozza, hogy ebben a hónapban kettővel több munkanap volt, mint 2023 júliusában. A feldolgozóipari alágak közül hétben nőtt, hatban viszont visszaesett a termelés.