2024 december 11

Magyar startupok az élvonalban

Az Európai Unió által támogatott EIT Jumpstarter startup-verseny budapesti döntőjében két magyar csapat is kiemelkedően szerepelt, és támogatást nyert innovatív ötleteik megvalósításához. Az eseményt a versenyt létrehozó Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) szervezte, amely a kontinens egyik legnagyobb startup- és innovációs kezdeményezése.


49 csapat, 21 ország, nyolc kategória

Az idei versenyen 21 országból 49 csapat mutatta be üzleti terveit a szakmai zsűrik előtt, amelyek az élelmiszertől az energiáig nyolc kategóriában értékelték a pályaműveket. A döntő összesen 150 ezer euró értékű pénzdíjjal támogatta a legjobb helyezetteket. A magyar VeridianIQ és ARport csapatok második helyen végeztek, a gyártás és városi mobilitás kategóriákban.


A magyar csapatok projektjei

  1. VeridianIQ: A csapat egy olyan automatizált kockázatfigyelési és -kezelési rendszert fejleszt, amely segíti a vállalkozásokat az ESG (környezeti, társadalmi és irányítási) stratégiáik fejlesztésében. Az innováció hozzájárulhat a fenntarthatósági célok eléréséhez és a vállalkozások hatékonyságának növeléséhez.
  2. ARport: A városi mobilitás kategóriában díjazott csapat egy kiterjesztett valóság (AR) alapú beltéri navigációs alkalmazást fejlesztett, amely segít az eligazodásban nagy köztereken, például repülőtereken, vasútállomásokon és közlekedési csomópontokon.

Az EIT Jumpstarter jelentősége

Az EIT Jumpstarter program 2017-es indulása óta több mint 1180 résztvevőt képzett ki, és 124 új startup létrejöttében játszott kulcsszerepet. A program nemcsak innovatív ötleteket támogat, hanem munkahelyek teremtéséhez is hozzájárul: eddig több mint 2100 új állás jött létre az EIT kezdeményezéseinek köszönhetően. Az esemény 2025-ös programja januárban indul, előregisztráció az eitjumpstarter.eu oldalon lehetséges.


Az EIT és a Horizont Európa

Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) az EU egyik legfontosabb innovációs szervezete, amely a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram részeként működik. Célja, hogy megoldásokat kínáljon globális kihívásokra, támogassa a fenntartható növekedést, valamint elősegítse a szakképzett munkahelyek létrejöttét.