2025 január 08

Forint – íme a bejelentés, azonnal váltsunk euróra?!

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa 75 bázisponttal, 11,50 százalékra csökkentette az alapkamatot a keddi kamatdöntő ülésén. Virág Barnabás, a jegybank alelnöke a döntést megelőző napokban arról beszélt, hogy az erőteljes dezinfláció és az ország sérülékenységének csökkenése lehetővé teszi, hogy az MNB az alapkamat csökkentését folytassa a következő hónapokban. A jegybank alelnökének korábbi megszólalásai alapján számíthattunk tehát a mai bejelentés tartalmára, ezért nem meglepő, hogy a forint árfolyamában óriási kilengést egyelőre nem hozott a kamatdöntés. Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy a továbbiakban is érdemes lesz figyelni a jegybanki vezetők nyilatkozataira, hiszen nem mindenki optimista. Egyes elemzők szerint jövőre újra 400 forintos euróval kell számolni.

forint

Forint – A sorsdöntő nap után elindulhatunk a leejtőn?

A forint idén szép erősödést mutatott be, és egyelőre jól néz ki a 2023-as éve a hazai fizetőeszköznek. A 2022-es évet még a 400-as szint felett indítottuk, a napokban viszont már 376 körül mozgott az euróárfolyam. Az optimizmus azonban kezd elfogyni. A délelőtti órákban rossz híreket kaptunk. Fontos ellenállás fölé került az euró–forint árfolyam. Az elmúlt napokban tapasztalt erősödés után ma már átlépte a 200 napos mozgóátlagot és a szeptember óta tartó csökkenő trendcsatorna felső trendvonalát. További jelentések szerint a forint jelenleg túlértékelt, és jövőre már újra 400 forintos euróval kell számolni.

Inflációs gondok – Magyarország előre léphet a rangsorban

A monetáris politika fő alakító tényezője az infláció. A történelmien magas infláció letörésének újabb szakaszába léptünk, miután októberben 9,9 %-kal nőttek a fogyasztói árak. Az előrejelzések szerint év végén már 7 százalék körül alakulhat az infláció. Ezzel már nem a magyar infláció lesz a legmagasabb az Európai Unióban. A geopolitikai feszültségek miatt azonban még veszélyes lenne bármit is készpénznek venni. A közel-keleti és az orosz-ukrán konfliktus nagy hatással vannak a nemzetközi nyersanyagárakra, amelyek kulcsfontosságú szerepet játszanak az infláció alakulásában. Így a forint árfolyama szempontjából sem lényegtelenek ezek a külső tényezők.

Címlapkép forrása: Shutterstock

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!