Forint – pánikszerű esés, 400-as euró jön?
Nincs ma jó hangulat az európai tőzsdéken. A lényegesebb részvényindexek szabad szemmel jól látható esést mutatnak a Fed közelgő kamatdöntése előtt. A forint piacán még rosszabb a légkör, 385 felé közelít az EUR/HUF keresztárfolyam egy nappal a hazai jegybank kamatdöntő ülése után.
Forint – egyre csúnyább az esés
A forint az euróval szemben július elején több havi mélypontra esett, 390 közelébe emelkedett az euróárfolyam. A visszaerősödés is gyors volt akkor, és hamar újra 373 alá süllyedt a devizapár. Múlt héten azonban újabb gyengülési hullám kezdődött, ami kis szünet után most folytatódni látszik. 384 forintnál is többet kellett adni kora délután egy euróért a devizapiacon. Ha az említett július eleji esést nem számítjuk, akkor újra március végi szintjeire tért vissza a magyar fizetőeszköz az euróval szemben.
Közben a nemzetközi piacokon sem túl jó a hangulat. A Portfolio.hu elemzése szerint a piaci szereplők tarthatnak az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed esti kamatdöntő ülésétől. Nem csupán maga a kamatdöntés, hanem az azutáni jegybankelnöki kommunikáció is nagyon fontos lehet majd a monetáris politika további irányairól. A Fed kamatpolitikája pedig a korábbi elemzői megszólalások alapján a forint árfolyamára is hatással lehet.
Jegybanki döntés után
Tegnap tartotta kamatdöntő ülését a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Végül a várakozásoknak megfelelően 100 bázisponttal csökkentette az irányadó rátát a hazai központi bank. Így mostanra 15 %-ra csökkent az egynapos betéti tender kamatszintje. Virág Barnabás alelnök elmondta, hogy a jelenleg 13 %-on álló alapkamat csökkenése nincs terítéken most. A jegybankár a forintról is beszélt. Szerinte az utóbbi időszak rosszabb hangulata a devizapiacon megmutatta, hogy óvatos és kiszámítható lépésekre van szükség a monetáris politikában. A forint szempontjából érdekes lehet a nemrég napvilágot látott jegybanki tanulmány is, amely a gyenge forint gazdasági hatásait is elemzi.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!