2024 november 14

Forint – őrült mozgások, váltsunk most eurót?

Követni sem volt egyszerű a forint mozgását márciusban. A hónap elején még sokhavi csúcsokat láthattunk a magyar fizetőeszköz esetében, aztán elképesztő rövid alatt jött el újra a 400-as euró. De már ez is a múlté, 380 környékére süllyedt az EUR/HUF kurzus. Kérdés, hogy merre tovább, és a válasz sok tényezős lehet.

Kisebb nyugalom

Ha megnézzük az EUR/HUF keresztárfolyam márciusi alakulását, nagy kilengéseket láthatunk. A hónap eleji csúcsok után először lassú gyengülés következett, aztán igazi, rég nem látott forint zuhanást kellett tapasztalnunk. Március 15-én hosszú idő után újra 400 fölé kúszott az euróárfolyam. A lélektanilag is fontos kerek szint felett ezen kívül március 16-án és március 20-án is járt a keresztárfolyam. Utóbbi napon azonban már erőteljes fordulatnak lehettünk szemtanúi.

Innentől pedig a Deutsche Bank körüli aggodalmak napjait leszámítva szinte folyamatos volt az erősödés. Olyannyira, hogy tegnap a forint 379 alá is benézett az euróval szemben. Mint emlékezetes, kedden kamatdöntő ülést tartott a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Az irányadó ráta és az egynapos betéti tender változatlansága mellett a jegybank kommunikációjában is újból kiállt a magas kamatszint szükségessége mellett. A forint erősödni tudott a jegybanki döntést követően.

Forint – sebezhető és volatilis volt

Az Erste elemzői közleménye szerint az elmúlt hetek piaci turbulenciája megmutatta a forint sebezhetőségét, erős volatilitását. A nagybank elemzői kiemelték: az MNB véleménye szerint a piaci stabilitás fenntartása és a monetáris transzmisszió erősítése előretekintve is kulcsfontosságú az árstabilitás eléréséhez. A közlemény alapján így további sincs napirenden a monetáris enyhítés. Márpedig a jegybank monetáris politikája nagyon is lényeges a forint szempontjából az elemzők szerint. Vannak azonban más szempontok is. Ahogyan Virovácz Péter, az ING elemzője is megjegyezte néhány hete: az uniós források sorsa is kifejezetten fontos lehet a forint piaci megítélése szempontjából. Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter tegnapi jelzése szerint ugyanakkor nyár végéig megérkezhetnek az uniós források Magyarországra. Egyelőre azonban továbbra sincs konkrét megegyezés, dúl a vita az országnak járó uniós pénzek kapcsán.

Címlapkép forrása: Shutterstock

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!