2025 január 10

Forint – itt a fordulat, jön a 350-es euró?

A hektikus nyár után az ősz eddigi részében sincs nagy nyugalom a forint piacán. Előző héten még 390 fölé is emelkedett az EUR/HUF keresztárfolyam, azóta viszont számottevő erősödést mutatott a magyar fizetőeszköz a főbb devizákkal szemben. A héten az Európai Központi Bank (EKB) kamatdöntése is hozhat még kilengéseket a megjelent elemzések szerint.

Forint – egyszer fent, egyszer lent

Egy héttel ezelőtt a forint több, szinte egy időben megjelent, az elemzések szerint negatívnak tekinthető hír miatt kezdett el esni. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) által bejelentett és igen hamar végre is hajtott eurókötvény kibocsátás meglephette a piacot. Emellett a Bloomberg azóta meg is erősített értesítése, miszerint a magyar állam megvenné a Budapest Airport többségi részesedését, szintén az elgyengülés mögött állhatott. Azóta már egyébként a hírügynökség a vételárról is írt, szerintük 4 milliárd euróra rúghat az ajánlat.

Tegnap azonban a jó nemzetközi piaci hangulatban már erőre kapott a forint. Így is messze vagyunk a 370 körüli szintektől az euróárfolyamot tekintve, de már a 383-384 körüli szintekig tudott szárnyalni a forint. A következő napok sem biztos, hogy unalmasan fognak telni. Csütörtökön érkezik ugyanis az EKB kamatdöntő ülése, ami az augusztusi eurózónás inflációs adat tükrében külön érdekes lehet. A kamatdöntés utáni kommunikációból várhatóan többet megtudhatunk a várható kamatpályáról, ez pedig alapjaiban gyakorolhat hatást a befektetői légkörre.

 A forint megítélése szempontjából sem lényegtelen a kérdés. Az, hogy az euróhoz milyen kamatszint tartozik, alakítja, hogy egy EUR/HUF devizapár esetében például milyen kondíciókkal tudnak kereskedni a befektetők. Emellett elmondható, hogy az általános nemzetközi befektetői jókedv megléte, vagy hiánya is képes átgyűrűzni a sérülékeny devizák piacaira.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!