2024 november 14

Forint – csoda történik, felkészül a 300-as euró?

Továbbra is kitartani látszik a magyar fizetőeszköz jó időszaka. A forint ugyanis a tegnapi, több, mint egy éves csúcs után ma is csúcsra tört az euróval szemben. Tavaly április óta nem volt ennyire erős a hazai pénznem, nagyon messze kerültünk a 400-as eurótól. Jövő héten viszont újra jelentős hatás érheti a forintot.

Forint – itt a csúcs

Az EUR/HUF keresztárfolyam nagyjából a 400-as szinten fejezte be a 2022-es évet. Idén január elejét leszámítva márciusban láthattuk a kerek szint felett a devizapár grafikonját. A bankcsődök okozta piaci pánikban többször is benézett 400 fölé az euróárfolyam. A forint nem számított túl vonzónak a kockázatkerülő befektetői hangulatban. A nagy zuhanás után viszont az erősödés is legalább olyan gyorsan érkezett, és március vége óta kis kivételektől eltekintve szinte folyamatos a forint erősödése a főbb devizákkal szemben.

Sokáig a 370-es szinttel küzdött az EUR/HUF kurzus, ahogy a lentebbi grafikonon is látszik. A forint azonban képes volt tovább erősödni, ma pedig már volt, hogy alig több, mint 368 forintot kellett adni egy euróért a devizapiacon. Utoljára tavaly áprilisban kaphattunk ilyen olcsón eurót. Illetve lassan elmondható, hogy a jelenlegi szintek az orosz-ukrán háború kirobbanása előtti euróárfolyamokat idézik.

Jön a döntés

A forint árfolyamát meghatározó tényezők közül kiemelkedik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris politikája. Már nem kell sokat várni, hogy új információkat kapjunk. Kedden tartja ugyanis kamatdöntő ülését a jegybank, az elemzői várakozások szerint csökkenhet az október közepe óta 18 %-on álló irányadó ráta. A mérték azonban egyáltalán nem lesz lényegtelen vélhetően a piac számára sem. A jegybankárok korábbi nyilatkozatai szerint legkorábban valamikor ősszel érheti el az alapkamat jelenleg 13 %-os szintjét az irányadó ráta, jó pár kamatcsökkentéssel kellhet tehát számolni a következő hónapokban. Figyelni kell majd a jegybanki kommunikációra is a kamatdöntés után. Ez ugyanis jellemzően iránymutatást ad az elkövetkezendő időszak monetáris politikája, valamint a várható reálgazdasági folyamatok kapcsán is.

Címlapkép forrása: Shutterstock

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!