2024 november 14

Forint – sorsdöntő nap jön, lehet újra 400-as euró?

Az elmúlt időszak stabil erősödése után már szinte elfelejtett módon mutatott gyengülést a hét vége felé a forint. Több mint egy éves csúcson is járt a hazai fizetőeszköz az euróval szemben, pénteken mégis április vége óta nem látott szinte emelkedett az EUR/HUF keresztárfolyam. Napokon belül érkezik a jegybank kamatdöntő ülése, keddig kell várnunk az MNB iránymutatására.

Forint – esésnek indult

A forint árfolyamára általában véve mind belső, országspecifikus, mind külső, nemzetközi fókuszú események és tényezők hathatnak az elemzői összegzések szerint. A mögöttünk álló napokban mind a két kategóriában volt mire figyelnünk. Magyarország bejelentette, hogy blokkolja az újabb szankciós csomagot, és nem támogatja az Ukrajnának szánt békekeret kifizetését sem. A KBC Equitas szerint ez utóbbiak szerepet játszhattak a forint gyengülésében. Közben pedig erősödött a dollár, aminek ránk nézve leglátványosabb hatásaként 350 felett is járt a dollárárfolyam pénteken. Végül a hetet azonban némi napon belüli visszahúzás után az euróval szemben 375,6 körül, míg a dollárral szemben 347,5 körül zárta a hazai pénznem.

Kamatdöntés előtt

Ahogy a KBC Equitas előbb idézett pénteki kommentárja is megjegyezte, a befektetők leginkább a jövő kedden esedékes kamatdöntő ülésre fókuszálhatnak. Ekkor dönt ugyanis a kamatokról a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa. Egyre többen várják a kamatcsökkentést a jegybanktól, a Morgan Stanley várakozása szerint 100 bázispontos kamatvágás jöhet. Ha ez megvalósul, akkor 17 %-ra esik a jelenleg irányadó egynapos betéti tender kamatszintje, ami még mindig messze a legmagasabb lenne a régióban. A kamatcsökkentések elkezdését korábban Virág Barnabás, az MNB alelnöke is belengette – tájékoztatása szerint legkorábban ősszel érhet egybe az egynapos betéti tender kamatszintje a jelenleg 13 %-on álló alapkamattal.

Nem meglepő, hogy a piacok árgus szemekkel nézik a hazai kamatkörnyezet alakulását. A magas kamatszint ugyanis vonzó lehetőséget kínálhat a forint vásárlására, ahogy arra korábban több elemző is rámutatott. A legnagyobb kérdés most az lehet, hogy milyen módon és mértékben kezdi el a kamatok mérséklését az MNB, és hogy a piac hogyan fogadja ezeket a lépéseket. Mindenesetre a grafikonra nézve egyelőre távol vagyunk a 400 feletti eurótól, ahol utoljára március vége felé járt az EUR/HUF kurzus.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!