2025 január 10

Forint – hihetetlen, 350-es eurót vehetünk nyárra?

Érdemes mérleget vonnunk a forint márciusi teljesítményéből, rendkívüli hónap áll ugyanis a magyar fizetőeszköz mögött. Az erősödésnek és a zuhanásnak is egészen szélsőséges vetületeit láthattuk újra a forinttól a viszonylag nyugodtabb év eleji hónapok után. A kérdés már csak az lehet a nyári szabadságolások közeledtével, hogy milyen áron válthatunk eurót a nyaralásra.

Hullámvasút – csak kapkodhattuk a fejünket

Már a március első napja nagyon radikálisan kezdődött a forint számára. Az EUR/HUF keresztárfolyam ugyanis a 378 feletti szintekről közel 372-ig süllyedt napon belül, utoljára 2022 áprilisában volt annyira erős a hazai pénznem. Innen azonban gyors fordulat kezdődött. Beütöttek a bankcsődök az Egyesült Államokban, és nagyon gyorsan megváltozott a piaci hangulat.

Már a hangulat elromlása előtt is gyengült ugyan némileg a forint, az igazi esés a hónap közepe előtt indult be. Március 15-én pedig már 400 feletti eurót is láthattunk, hosszú hónapok erősödése látszott megtörni. Az ezt követő napokban is többször 400 fölé szúrt az euróárfolyam, nem egynapos zuhanásról volt tehát szó.

Számos elemzés is született a témával kapcsolatban. Virovácz Péter, az ING elemzője a forint érzékenységére hívta fel a figyelmet, valamint arra, hogy az uniós forrásoktól is függhet a forint megítélése. Zsiday Viktor, a Citadella alap portfoliókezelője pedig kifejtette: forró pénz tartotta erősen a forintot, és egy rossz hangulat közepette mindenki közel akart állni az ajtóhoz, akárcsak egy tömött diszkóban. A magyar fizetőeszköznek végül gyorsan sikerült talpra állnia, és március utolsó harmadában már kis kivétellel az erősödésé volt a főszerep. Így végül 380 alatt zárta a volatilis hónapot a forint.

Forint – mi jön ezután?

A kérdés természetesen az lehet, hogy mi vár a forintra a következő hetekben, hónapokban. Azóta túl vagyunk egy kamatdöntő ülésen, mely után Virág Barnabás, a jegybank alelnöke megerősítette, hogy továbbra is szükség van a jelenlegi kamatszintre. Az alelnök emellett jelezte, hogy a forint gyengülése nem veszélyeztette az MNB árstabilitási céljait. Az év végére az egy számjegyű infláció elérését viszont komoly, kemény meccsnek titulálta Virág. Mindenesetre az Erste elemzése alapján továbbra sem kell számítani monetáris lazításra Magyarországon. Ez pedig a korábbi elemzői megszólalások alapján támogathatja a forintot. Fontos lehet ugyanakkor a külpiaci hangulat is, valamint a fent említett módon az uniós pénzek sorsa. Bár jelenleg a 350-es szinttől messze áll az EUR/HUF kurzus, a március végi erősödéssel az újabb mélypontok még távolabbiak jelenleg.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!