A a Welt am Sonntag című vasárnapi német lapban a
berlini diplomácia vezetője szerint a transzatlanti szabadkereskedelmi övezettől „több munkahely, nagyobb növekedés és nagyobb jólét” várható, és „még inkább összekovácsolná” az EU-t Amerikával. Westerwelle hangsúlyozta: most jött el a pillanat a tárgyalások megkezdéséhez. Ezt a lehetőséget „ki kell használnunk” – mondta a német külügyminiszter a Welt am Sonntagnak. A lap értékelése szerint Joe Biden amerikai alelnök „szinte eufórikusan” beszélt a szabadkereskedelmi megállapodástól várható kölcsönös előnyökről az Obama-kormányzat külpolitikai programját felvázoló szombati müncheni előadásában. A megállapodás nemcsak a foglalkoztatás bővülését és a gazdasági növekedést ösztönözné, hanem „megerősítené a Nyugat pozícióját a világ nagy erőközpontjai közötti versenyben” – idézett a német lap az amerikai alelnök beszédéből.
Német gazdasági szervezetek már közvetlenül Barack Obama tavaly novemberi választási győzelme után is a szabadkereskedelmi tárgyalások megindítását sürgették. A német-amerikai kereskedelmi kamara szerint például az egyezmény hatására másfél éven belül 3 százalékponttal emelkedne a gazdasági növekedés mértéke az EU-ban és az Egyesült Államokban. A német autóipari szövetség (VDA) szerint nem csupán a vámok, a kvóták és más importkorlátozó eszközök hátráltatják a kereskedelmet. Az autóiparban külön probléma az óceán két partján egyformán érvényes szabványok, előírások hiánya is, ezért ezt a kérdést is fel kell venni a tárgyalások napirendjére.