
Tragédia Bangladesben – Vadászgép csapódott egy iskolára, 25 gyermek halt meg, többen kórházba kerültek
Tragikus légibaleset történt Bangladesben. Egy vadászgép hétfő délután egy iskolára zuhant Dakkában, 27 ember, köztük 25 gyermek vesztette életét. A repülőgép mechanikai hiba miatt csapódott a kétszintes iskolaépületbe. A helyszínen családok és mentőalakulatok küzdöttek a túlélőkért. Videó a cikk végén.

Legalább 27 ember, köztük 25 gyermek veszítette életét hétfőn Dakkában, amikor egy bangladesi légierő F-7-es vadászrepülőgépe egy iskola campusára zuhant. A gép mechanikai meghibásodás miatt szenvedett katasztrófát, éppen egy rutinszerű kiképzési gyakorlat közben. A baleset az elmúlt évtizedek egyik legsúlyosabb civil áldozatokkal járó katonai légi incidense lett az országban – számolt be a BBC a hétfő délutáni tragédiáról.
Hogyan történt a baleset?
A vadászgép helyi idő szerint hétfőn 13:06-kor (07:06 GMT) szállt fel a Kurmitola légibázisról, de nem sokkal később mechanikai hibát észleltek. A pilóta, Md. Taukir Islam repülőhadnagy megpróbálta eltéríteni a repülőgépet a sűrűn lakott városrészektől, hogy elkerülje a civil áldozatokat, ám az irányítást végül elvesztette. A gép teljes sebességgel becsapódott a Diabari negyedben található Milestone Iskola és Főiskola kétszintes épületébe.
A becsapódás következményei
A robbanás következtében hatalmas tűz ütött ki, az épület fala beszakadt, több gyermek a romok alatt rekedt. A repülőgép roncsa mély krátert vágott az iskola falába, és súlyos károkat okozott az osztálytermekben. A tanítás épp véget ért, sok diák már kilépett az iskola kapuján, amikor megtörtént a tragédia.

Halottak és sérültek
A hatóságok eddig 27 holttestet emeltek ki a romok közül. Az áldozatok között 25 gyermek, egy tanár és a pilóta. Több mint 100 gyermek és legalább 15 felnőtt megsérült, közülük 78-at kórházban ápolnak, sokukat életveszélyes égési sérülésekkel. A sérültek közül többen kerozin okozta égési sebeket szenvedtek.
Milyen repülőgépről van szó?
A lezuhant gép egy kínai gyártású F-7 BGI típusú vadászrepülőgép, amely a J-7-es család legújabb és legfejlettebb változata. Banglades 2011-ben vásárolt 16 ilyen gépet, és a szállításokat 2013-ra fejezték be. A típusból jelenleg is aktív szolgálatban áll több példány a bangladesi légierőnél.
Tanúk beszámolói: „csak tüzet és füstöt láttam”
A baleset után diákok, tanárok és szülők sokkos állapotban próbálták menteni a bent rekedt gyermekeket. Az egyik tanár, Rezaul Islam a BBC-nek azt nyilatkozta: „láttam, ahogy a gép egyenesen az épületbe csapódik”.
Egy tizedikes diák pedig arról számolt be, hogy a legjobb barátja halt meg a szeme láttára. Többen csak a robbanást hallották, majd hatalmas füst és tűz borította be az iskolát.
A hatóságok vizsgálatot indítottak
A bangladesi légierő azonnal magas szintű vizsgálóbizottságot állított fel a baleset körülményeinek feltárására. A kormány közölte, hogy minden segítséget megad az áldozatok családjainak, míg Muhammad Yunus ideiglenes miniszterelnök ígéretet tett a teljes kivizsgálásra.

Gyász és nemzeti sokk
A tragédia után országos gyásznapot hirdettek keddre, és félárbocra engedték a nemzeti zászlót. Kórházakban, köztük a dakkai Égési és Plasztikai Sebészeti Intézetben, rokonok és önkéntesek gyülekeztek, sokan vért adni mentek, mások az eltűnt gyermekeiket keresték.
A baleset újra napirendre helyezte a katonai kiképzések biztonsági protokolljait, különösen olyan sűrűn lakott városokban, mint Dhaka. A légierő és a kormány is hangsúlyozta, hogy mindent meg fognak tenni a hasonló tragédiák megelőzéséért.
A balestet követően több százan vonultak ki tüntetni, hogy válaszokat kapjanak miért történt ez a szörnyű katasztrófa.
A baleset mentési munkálatairól és a tragédia helyszínéről a videó ITT látható.
Címlapkép forrása: YouTube
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.