2025 június 21

Törvényjavaslat, fenyegetés, árulás – Trump és Musk látványosan összevesztek

Donald Trump és Elon Musk között nyílt viszály robbant ki, amely nemcsak a személyes kapcsolatukat, hanem az amerikai politika és üzleti élet kulcsszereplőit is érinti. Az adócsökkentési törvényjavaslat körüli konfliktus odáig fajult, hogy Trump a kormányzati szerződések felülvizsgálatát, Musk pedig új párt alapítását helyezte kilátásba.

Nincs több beszélgetés, Trump elzárkózik Musktól

Donald Trump amerikai elnök egyértelművé tette, hogy nem kíván egyeztetni Elon Muskkal, annak ellenére, hogy korábban szoros szövetségesek voltak. A bejelentés azután hangzott el, hogy Musk élesen bírálta az elnök új adócsökkentési és költségvetési törvényjavaslatát, amely a republikánusok egyik legfontosabb politikai projektje. Trump az Air Force One fedélzetén úgy fogalmazott: „Remélem, jól boldogul a Teslával”, de hozzátette, hogy felülvizsgálják Musk kormányzati szerződéseit. Egy fehér házi tisztviselő szerint az amerikai elnök még a piros Teslájától is megszabadulna, amit márciusban szerzett – számolt be a helyzetről a Reuters.

Musk haragja és az X-en zajló kritika

Musk a közösségi médiában, az X platformon támadta a törvényjavaslatot, amely becslések szerint 2,4 billió dollárral növelné az államadósságot. Egy bejegyzésre reagálva, miszerint Trump személyes támadást indított ellene, csak annyit válaszolt: „Pontosan.” Musk egy új politikai párt szükségességét is felvetette, amely szerinte a „középen lévő 80 százalékot” képviselné. Bár egyes környezetében lévők szerint Musknál alábbhagyott a harag, a Fehér Házban tovább éleződtek az ellentétek.

Musk és Trump szövetség vége és az ezzel járó politikai következmények

A viszály nem csupán személyes, hanem politikai síkra is terelődött. Musk 2024-ben jelentős anyagi támogatást nyújtott Trump kampányának, sőt, ő vezette a kiadáscsökkentési kormányhivatalt is. Most viszont az elnök azzal fenyegetőzik, hogy megszünteti a SpaceX-szel és a Starlinkkel kötött szerződéseket. A viszony romlása a Kongresszusban is gondokat okozhat. Ha Musk valóban visszavonja támogatását, az súlyos következményekkel járhat a republikánus többség számára. Ráadásul Trump Isaacman jelölését is visszavonta a NASA élére, amit szintén személyes bosszúként értelmeznek.

Steve Bannon, az elnök volt tanácsadója szerint Musk „átlépte a Rubicont„. A Tesla részvényei eközben erősödtek pénteken, miután előző napon történelmi, 150 milliárd dolláros értékben estek a részvények. A nézeteltérés a republikánus párton belüli feszültségeket is növeli, és kérdésessé teszi, hogy a két vezető közötti szakadék áthidalható-e még valaha is.

Címlapkép forrása: X

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.