Sötét mód ikon
2026 június 07
Nem élénkül eléggé a fogyasztás

Nem élénkül eléggé a fogyasztás

Tartalékot képzünk

Virovácz Péter arra utalt a lap szombati számában, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a kiskereskedelmi forgalom a várakozásoktól elmaradva, 2,6 százalékkal nőtt októberben az egy évvel korábbihoz képest.

[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra” data=”99″]

Az ING Bank elemzője szerint a mérsékelt fogyasztásbővülés hátterében több tényező húzódik meg. Egyrészt: sokan a „válság lecsengésével” most cserélték ki elhasználódott tartós fogyasztási cikkeiket, például a hűtőgépet, a mosógépet, az autót. Ezek cseréje mostanra fejeződött be.

Másrészt pedig sokat úgy értékelik, hogy a rendelkezésükre álló pénzt nem fogyasztásra költik, hanem állampapírba vagy más alacsony kockázatú befektetésbe helyezik el. Így biztonsági tartalékot hoznak létre. Emellett a családi otthonteremtő kedvezmény és más ösztönzők többeket arra sarkallnak, hogy lecseréljék régi lakásukat vagy elhagyják a szülői házat. Mindehhez azonban szintén takarékoskodni kell – írta a Magyar Nemzet.

A hét legfontosabb adatai
A fogyasztói árak novemberben átlagosan 1,1 százalékkal magasabbak voltak, mint egy évvel korábban. A legnagyobb mértékben a fogyasztási főcsoportok közül a szeszes italok, dohányáruk és a szolgáltatások drágultak. Közben októberben az export euróban számított értéke 1,1, az importé 3,5 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A külkereskedelmi többlet 167 millió euróval bővült. Az év első tíz hónapjában a kivitel euró értéke 2,4, a behozatalé 0,7 százalékkal bővült – tudtuk meg a Központi Statisztikai Hivataltól (KSH).

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.