A Morgan Stanley elemzői arra számítanak, hogy Magyarország 2016-ra a befektetésre ajánlott kategóriába kerülhet, írják legfrissebb elemzésükben. A ház véleménye szerint az S&P és a Moody’s akár már az idei év végéig pozitívra javíthatja az ország hitelbesorolásának kilátását.
Előbb a pozitív kilátások jöhetnek
Arra számítunk, hogy 9 hónapon belül mindhárom nagy nemzetközi hitelminősítő befektetési kategóriába sorolja hazánkat – mondta Blahó Levente, a Raiffeisen elemzője. Hozzátéve: bár az első felülvizsgálati kör már az ősszel esedékes, de az eddigiek alapján egy olyan forgatókönyv valószínű, hogy először a pozitív kilátások jönnek, s csak azt követően a magasabb kategóriába sorolás.
Észre kell venni, hogy egyelőre csak a Fitch osztályozásában pozitív a magyar adósbesorolás, a Moody’s és az S&P megítélése csupán stabil. Ezért valószínű, hogy elsőként a Fitch lép, bár ez nem törvényszerű.
Tőzsdei korrekció nem hátráltathatja a felminősítést
Felmerülhet, hogy vajon a mostani tőzsdei összeomlás, visszaesés, korrekció, vajon hátráltatja-e a magyar felminősítést? Nos, miután Magyarország kilátásai nem romlottak és gazdasága nem lassult, elvileg nem kellene befolyásolnia a hitelminősítők döntését a tőzsdei híreknek.
Más kérdés, ha a mostani nagyfokú volatilitás, esetleg hónapokra „beköltözne” a magyar eszközök piacaira, akkor ennek már fékező hatása lehetne.
Visszavágták a GDP prognózist
A felminősítési várakozásnál sokkal érdekesebb, hogy a Morgan Stanley elemzői visszavágták a magyar növekedésre vonatkozó várakozásukat – mondta Kiss Mónika, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője, hozzátéve: az idei GDP növekedési prognózist 3,5 százalékról 2,9 százalékra, míg a jövő évit 2,5 százalékról 2,4 százalékra.