„Csak felkészülten léphetünk be az euróövezetbe, ha már meggyőződtünk róla, hogy tagként az euróövezeti intézményrendszer garantálja számunkra nettó hasznot” – fogalmazott a kormánybiztos, Bronislaw Komorowski államfő Ewa Kopacz miniszterelnök beiktatásakor tett kijelentésére reagálva, amelyben az ország előtt álló egyik legfontosabb feladatnak az euróövezeti belépés megvitatását nevezte meg.
„A belépés fontos kérdés és foglalkozunk is vele” – mondta Artur Radziwill, hozzátéve, hogy „a dolog azonban nem határidők kérdése és nem is fogunk rá időpontot kitűzni”.
„Ennél sokkal fontosabb dolog olyan körülményeket teremteni belföldön és európai szinten egyaránt, amelyek garantálják, hogy a belépés végül jó döntés legyen mind a gazdaság, mind az állampolgárok számára” – mondta.
Következésképpen Lengyelország csak azt követően léphet be az ERM2 mechanizmusba, ha már biztos lehet benne, hogy az „euróövezet előszobájában” eltöltendő két év alatt valóban teljesíteni is tudja a csatlakozási kritériumokat, ha már a szükséges törvénykezési változtatásokról létrejött a politikai konszenzus – szögezte le Artur Radziwill euróügyi kormánybiztos. „Ez mindenekelőtt az alkotmány módosítására vonatkozik” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy „nincs kijelölt határidő a döntésre”.
A tervezett euróövezeti bankunió működésének alapos mérlegelése a következő néhány évben jó lehetőséget nyújt majd Lengyelországnak arra, hogy „felelősségteljes döntést” hozhasson a kérdésben – mondta Artur Radziwill lengyel pénzügyminiszter-helyettes, euróügyi kormánybiztos a PAP hírügynökségnek.