Sötét mód ikon
2026 június 07
Emel a Fed, csak nem mindegy milyen gyorsan

Emel a Fed, csak nem mindegy milyen gyorsan

Mi lesz ezután?

„Immár nem az a kérdés, hogy emel-e kamatot a Fed, hiszen az esti szigorítást biztosra (95%) veszi a piac, hanem hogy milyen kamatpálya várható a továbbiakban, illetve történik-e utalás az eszközvásárlási program jövőjéről.”

[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra” data=”110″]

„Tehát a következő egy-két évben várható kamatszint lehet érdekes, mivel a hosszú távon 3 százalékra emelkedő jegybanki alapkamatot akár már 2019 végére elérhetjük.”

„A túl gyors emelési ütem ellen szól azonban, hogy a makrogazdasági mutatók március óta inkább csalódást okoznak, és az infláció is a vártnál alacsonyabb. Így várhatóan csak nagyon óvatosan fog kommunikálni az amerikai jegybank, nehogy a rossz tőkepiaci hangulat elrontsa a reálgazdasági teljesítményt” – mondta el Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfólió-menedzsere.

Hogyan hathat ez Európára?

„Mivel az Európai Központi Bank eddig sem a Fed útját járta, a jövőben sem várhatunk nagy változást ezen a téren: míg a Fed előbb kamatot emel, majd aztán csökkenti az eszközvásárlási programját, addig az EKB részéről addig nem várható szigorítás, amíg az eszközvásárlási program ki nem fut.”

„Attól tehát nem kell félni, hogy az EKB kísértésbe esik és szigorításba kezd, ez pedig mindenképpen kedvező az MNB számára a hazai kamatszint alacsonyan tartásához” – hangsúlyozta ki Kovács Mátyás.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

És mit mond a befektetőknek?

A kamatemelés továbbra is inkább a részvénypiacra hat kedvezően, míg a kötvényekre egyértelműen negatív hatással van. A 10 éves amerikai állampapírhozam jelenleg közel jár éves mélypontjához (2,2% körül ingadozik), ezekről a szintekről inkább a hozamok emelkedésére, tehát a kötvényárfolyamok esésére van kilátás.

„A kötvény tehát nem lesz jó befektetés a következő időszakban. Helyette inkább az európai részvényekre célszerű figyelni, hiszen az alacsony kamatszint és a gazdaságok erősödése, valamint a politikai kockázatok csökkenése (legutóbb Macron nagyarányú győzelme) is a vállalatoknak kedvez. Az európai részvények arányát érdemes lehet növelni a megtakarításokon belül” – tanácsolja a befektetési szakember.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.