Egyre mélyebbre süllyednek az indexek
A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 76,91 ponttal, 0,43 százalékkal, 17 960,19 pontra ereszkedett.
Az S&P 500-as mutatója 13,76 ponttal, 0,65 százalékkal gyengült, és 2097,96 ponton fejezte be a napot.
A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 48,01 ponttal, 0,93 százalékkal esett, és 5105,57 ponton zárt.
Az S&P 500-as mutatója július 7. óta első alkalommal zárt 2100 pont alatt.
[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra” data=”99″]
Ez aggasztja a kereskedőket
Nyomasztja a többnyire Hillary Clintonnal rokonszenvező befektetőket, hogy a demokrata elnökjelölt email-ügye miatt szorosabbá, sőt néhány közvéleménykutató intézet szerint nyílttá vált a verseny Clinton és Donald Trump között.
Rosszul hatott az is, hogy a foglalkoztatás az előző havinál és a vártnál is kisebb mértékben nőtt októberben az ADP munkaügyi adatfeldolgozó intézet kimutatása szerint, továbbá folytatódott az olajár esése.
Óvatos volt a Fed
Nem emelte az irányadó kamatot szerdán befejeződött két napos ülésén az amerikai tartalékbank monetáris döntéshozó testülete, de megágyazott a decemberi kamatemelésnek.
Biztosak voltak benne
Az amerikai tartalékbank este nyilvánosságra kerülő kamatdöntésére kevésbé figyelnek a piacok, elemzők jóformán kizártnak tartják, hogy a Fed napokkal az elnökválasztás előtt hozzányúlna az irányadó kamathoz.
A Fed közleménye hangsúlyozza, hogy a gazdaság lendületben van, a munkahelyek száma szolidan növekszik, és arra is van kilátás, hogy az infláció közeledik a 2 százalékos célhoz, minthogy az áremelkedés „valamelyest felgyorsult” az év korábbi része óta.
[extracode type=”ad” id=”in_post”]
A közlemény szerint a bizottság úgy ítéli meg, hogy „tovább erősödött a kamatemelés ügye”, de úgy döntött, kivár, amíg nincsenek újabb bizonyítékok, hogy a folyamatok a bank céljainak megfelelően alakulnak. A Fed elsősorban a munkaerőpiac és az infláció alakulását veszi figyelembe monetáris politikája formálásakor.
A közlemény szóhasználatából elemzők arra következtetnek, hogy a Fed decemberben várhatóan 0,25 százalékponttal fölemeli az irányadó kamatot. A bank legutóbb tavaly decemberben drágította meg a hitelt, előtte 2008-tól nem változott a kamat.
Elönt minket az olaj
Az olajárak a túlkínálat fenyegető növekedése miatt 3 százalék körül estek szerdán. A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagjai és a kartellen kívül álló nagy exportőrök bécsi értekezletükön csak abban tudtak megállapodni, hogy az OPEC november 30-án kezdődő szokásos féléves értekezlete előtt ismét találkoznak.
Addig azonban az összes OPEC tagország annyit termel, amennyit csak tud, hogy kedvezőbb kiinduló pozícióban legyen az esetleges termelés-csökkentéskor. Felgyorsította az árcsökkenést, hogy a washingtoni energiaügyi információs hivatal (EIA) szerda délután közölte: az amerikai olajtartalékok a valaha feljegyzett legnagyobb mértékben, 14,4 millió hordóval szöktek föl az október 28-ával végződött héten az elemzők által várt 1 millió hordóval szemben.
Kora estig a New York-i árupiacon (NYMEX) a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta hordójának (159 liter) ára 1,55 dollárral 45,12 dollárra csökkent. A globális referenciaminőség, az északi-tengeri Brent típus ára 1,50 dollárral, 46,64 dollárra ment le.
Csak a szokásos: emelkedik az arany ára
A dollár gyengülése folytatódott, az euró kora este 1,1120 dollár körül forgott. Az amerikai elnökválasztás kimenetelét övező bizonytalanságban megnőtt a kereslet a mentsvár befektetési eszközök, így az arany iránt. A fém unciáját (31,104 gramm) kora este 1303,56 dolláron jegyezték az azonnali piacon, 1,22 százalékkal magasabban, mint előző este.
Így zártunk mi
Gyengüléssel zártak szerdán a főbb nyugat-európai értéktőzsdék, a BUX is mínuszban zárt.