Segítséget nyújt a KELER
Az év elején lépett hatályba uniós adatközlési kötelezettség (Regulation on Wholesale Energy Market Integrity and Transparency – REMIT) előírja valamennyi nagykereskedelmi energiapiacon kötött ügylet jelentését az európai hatóságok felé.
A szervezett piacokon kötött ügyletekre és megbízásokra október 7-étől visszamenőleges hatállyal lép életbe a kötelezettség, ami 2016 áprilisától valamennyi ügyletre ki fog terjedni. A tranzakciók adatait az erre a feladatra feljogosított piaci szereplőkhöz (Registered Reporting Mechanism, RRM) kell az érintett vállalatoknak eljuttatniuk. Ebben a folyamatban a KELER lehet a hazai és regionális szereplők természetes partnere.
Hozzáférést kapnak az ügyfelek a rendszerhez
„A KELER Központi Értéktár Zrt. az év elején megkezdte a felkészülést arra, hogy a hazai a és régiós piaci szereplőket egyaránt támogatni tudja a jelentési kötelezettségük teljesítésében. Ennek a folyamatnak az első visszaigazolásaként a KELER bekerült az RRM (Registered Reporting Mechanism) hivatalos regisztráltjai közé.”
„A következő lépés, az európai felügyelettel történő sikeres teszteléseket követően a hivatalos RRM státusz elnyerése lesz, valamint ezzel párhuzamosan a KELER teszt hozzáférést fog biztosítani ügyfelei számára jelentési rendszeréhez” – hangsúlyozta Csiszér Péter, a KELER stratégiai igazgatója.
Az új szabályoknak megfelelően jelenteni kell minden földgáz és villamos energia nagykereskedelmi termékkel kapcsolatos ügyletet, így többek között az ellátási és szállítási szerződéseket, valamint az ezekkel kapcsolatos származtatott ügyleteket, és a kereskedési megbízásokat. Azon végfelhasználókra is érvényes a villamos energia- vagy földgázellátást biztosító szerződésekre vonatkozó jelentési kötelezettség, amelyek műszakilag képesek legalább évi 600 GWh mennyiség fogyasztására.