Sötét mód ikon
2026 július 22
Eldőlhet az olaj sorsa Szíriában

Eldőlhet az olaj sorsa Szíriában

Érdemes végiggondolni, mit jelent az energiatermelőknek és a globális olajáraknak az orosz beavatkozás.

Lesz megállapodás?

Helima Croft, az RBC vezető árupiaci stratégája két fontos dologra hívta fel a figyelmet. Az egyik az, hogy a beavatkozás mit jelent a szaúdi-orosz kapcsolatokban a másik pedig, hogy ez hogy fog hatni Szaúd-Arábia már amúgy is megviselt pénzügyeire.

„Az eszkalálódott konfliktus (…) csak még jobban megnehezíti Oroszország és az OPEC tisztviselőit abban, hogy a közeljövőben elérjenek bármilyen megállapodást a termelés csökkentésével kapcsolatban – mondta Croft.”

”Úgy gondoljuk, hogy az egyik legfontosabb olajpiaci következménye Putyin szíriai játékának, hogy valószínűleg a helyzet arra fogja kényszeríteni a külföldi befektetőket, – különösen az öböl menti termelőket – hogy csökkentsék felére a szíriai közvetítőiknek támogatását, és gyakoroljanak további nyomást a már eddig is sokat kritizált költségvetésükre.”

Alakult valami

A levert olajárak után egy évvel úgy nézett ki, alakul valami együttműködés a szaúdiak és az oroszok között.

A szaúdi trónörökös helyettes, Mohammad bil Salman nyáron többször ellátogatott Oroszországba, hogy gazdasági és biztonsági kérdésekről tárgyaljon. Többször mondták, hogy csökkentenék a termelést, ha ezt Oroszország is megtenné.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

„A fiatal szaúdi-orosz újrakezdés valószínűleg meghiúsul Szíria miatt, megnehezítve ezzel a világ két legnagyobb kitermelőjének megegyezését a termelés visszafogásáról” – írta Croft.

Már érzik a feszültséget

„Még ha Putyin hajlott is volna a közös fellépésre az alacsony olajárak miatt, Szíria miatt már lehet, hogy nem aktuális a dolog. És ha esetleg mégis, akkor is komoly diplomáciai ügyesség kell mind Moszkva, mind pedig Rijad részéről, hogy a szír bevatakozás árnyékában tető alá hozzák a megállapodást. Azokkal a szenvedélyekkel, amelyek ebben a pillanatban fennállnak, lehet, hogy nem is lehetséges” – véli Croft.

A szíriai konfliktus eszkalációja további nyomást gyakorol az amúgy is túlterhelt szaúdi költségvetésre. A szaúdiak először megbékéltek az alacsony olajárakkal, mert hozzá tudták igazítani a költségvetést. Most azonban már kezdik érezni a feszültséget az elmúlt évek agresszív hadi kiadásai és az elégedettség fenntartása miatt.

Azzal, hogy anyagilag és katonailag támogatják a szíriai konfliktust, csak még jobban növelik a feszültséget.

„Szaúd-Arábia volt az egyik leghangosabb kritikusa az orosz beavatkozásnak, és vannak arra utaló jelek, hogy a királyság felkészült az Asszad-ellenes lázadók  anyagi és katonai támogatásának fokozására. Ezzel háttérbe szoríthatják az iráni befolyást” – mondta Croft.

Hogy hatna ez a fekete aranyra

„Szaúd-Arábia saját jemeni hadjárata mellett, Szíria lehet a legköltségesebb második front. Egyre több jel utal pénzügyi zavarokra is, beleértve a 70 milliárd dollárnyi tőkekivonást a tengerentúli vagyonkezelőkből.”

Az elemző szerint azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy milyen hatása lenne az olajárra annak, ha véletlenül orosz-amerikai konfrontáció alakulna ki a beavatkozások során. Ez akár még jó is lehet Oroszországnak, hiszen egy ilyen esemény feljebb hajtaná a fekete arany árát.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.