Sötét mód ikon
2026 június 07
Drasztikus lépésre kényszerült Szaúd-Arábia

Drasztikus lépésre kényszerült Szaúd-Arábia

Az Aramco 2 ezer milliárd dollárt ér

Mohamed bin Szalmán helyettes trónörökös, Szalmán bin Abdel-Aziz uralkodó fia, védelmi miniszter a szaúdi televízióban hétfőn sugárzott interjúban arról beszélt, hogy az olajipari cég kevesebb mint 5 százaléknyi állami hányadát dobják piacra. Az Aramco piaci értéke meghaladja a 2 ezer milliárd dollárt – mondta a helyettes trónörökös.

A Saudi Aramco pénzügyeiről szinte semmit nem tudni, a cég még bevételadatait sem közli. Szaúd-Arábia költségvetése nehéz helyzetbe került a kőolaj világpiaci áresése miatt. A kőolaj ára 2014 közepe óta csaknem 60 százalékkal zuhant.

A tavalyi szaúdi költségvetés hiánya 367 milliárd riált, (97,9 milliárd dollár), a hazai össztermék (GDP) 15 százalékát tette ki. Az idei büdzsében 326 milliárd riálra szeretnék leszorítani a deficitet.

Jól jött az alacsony olajár a szaúdiaknak

A kedvező kamatkörnyezetet és az alacsony olajárat meglovagolva Szaúd-Arábia 10 milliárd hitelt vett fel egy nemzetközi banki szövetségtől. Ezzel az összeggel megvalósulna egy olyan volumenű kötvénykibocsájtás, amire több, mint 20 éve nem volt példa az országban.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

Semmit sem garantálnak

A kőolajexportáló országok már a napokban felújíthatják az egyeztetést Dohában az olajtermelés befagyasztásáról – mondta Oroszország állandó OPEC-képviselője.

Vlagyimir Voronkov szerdán elmondta, a javaslattal az OPEC júniusi bécsi miniszteri értekezletéig kell elkészülni. Az OPEC mellé rendelt orosz képviselő a kilátásokat tekintve azonban óvatosan fogalmazott.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.