Bár jelentősen gyengült a forint a Matolcsy György jegybankelnök által bejelentett, a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak a kereskedelmi bankokon keresztül nyújtandó kétszer 250 milliárd forintos refinanszírozási hitelkeret és a devizatartalékok 3 milliárd eurós csökkentésének hírére. Valójában ezek a lépések bőven a piaci várakozásokon belül esnek. Ennyiben tehát az elemzői vélemények elkészülte után inkább a piacok fellélegzése várható.
Nem volt extrém a bejelentés, amely bőven a várakozásokon belül volt – vélekedett Samu János, a Concorde vezető elemzője, hozzátéve: egyedül a jegybank kéthetes kötvényállományának ezermilliárd forintos csökkentése vet fel kérdéseket, ám úgy tűnik, a részletekről még nem született döntés.
A kétszer 250 milliárd forintos hitelkeret méretét és céljait illetően is védhető és indokolható – mondta Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője, aki ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy kérdéses, vajon a most bejelentett programok augusztusi kifutását követően mit lép majd a jegybank.
A bejelentést követő forintpiaci pánik az ilyenkor szokásos trader reakciókkal magyarázható, esetleg azt is árazhatják piaci szereplők, hogy a devizatartalékból 3 milliárd eurót a parkettra önthet a jegybank. Ám egy ilyen durva szcenárió kevéssé valószínű. És a tartalék ilyen mértékű csökkentése sem tekinthető a várakozásokhoz képest túlzottnak.