Új kötelező felelősségbiztosítás az építőiparban-Nincs kivétel
Tavaly októberben lépett életbe az a kormányrendelet, amelyben minden építőipari tervezőnek és kivitelezőnek kötelező felelősségbiztosítással rendelkeznie. Ez a rendelet szerint január 15-i határidőtől kezdődően kötelező mindenkinek ebben az iparágban ez a biztosítás- hívta fel a figyelmet az FBAMSZ a kötelező felelősségbiztosításról szóló rendeletről.
A szabályozás célja a szakmai tevékenységek biztonságának növelése és az esetleges károk fedezetének garantálása. Az új előírások különösen a kisebb vállalkozásokat és egyéni vállalkozókat érinthetik érzékenyen, mivel hiányuk a tevékenység tiltásával, sőt akár a nyilvántartásból való törléssel is járhat.
A tájékoztatásuk szerint a kötelező biztosítás hiánya, akár felfüggesztéssel is járhat. A biztosításnak nemcsak a személyi sérüléseket, hanem az alvállalkozók tevékenységéből származó károkat is fedeznie kell. Érdemes átnézni, hogy a meglévő biztosítás megfelel-e az új jogszabályi előírásoknak. Utánajártunk a részleteknek:
Milyen fedezet szükséges?
A felelősségbiztosításnak ki kell terjednie:
- Személyi sérüléses és dologi károkra, valamint az ezekkel összefüggő sérelemdíjakra.
- Alvállalkozók tevékenységéből eredő károkra.
A rendelet sávos rendszerben határozza meg a fedezeti szinteket az utolsó lezárt üzleti év nettó jövedelme alapján:
- Tervezők esetében:
- 20 millió forint alatti éves jövedelem esetén eseményenként 10, éves szinten 20 millió forint.
- 1 milliárd forint felett eseményenként 100, éves szinten 200 millió forint.
- Kivitelezők esetében:
- 100 millió forint alatti éves jövedelem esetén eseményenként 20, éves szinten 40 millió forint.
A biztosítás költségei és eltérései
A jelenlegi piaci kínálatban a fenti limitekkel rendelkező felelősségbiztosítás díja évi 50-80 ezer forint között mozog, az egyes feltételek és önrészek függvényében. Ugyanakkor jelentős, akár 4-5-szörös különbségek is előfordulhatnak a biztosítók ajánlatai között. Megközelítőleg 150 ezer építőipari vállalkozást érint a kormányrendelet. Kőműveseket, víz-gázszerelőket, villany és klímaszerelőket, burkolókat, festőket ugyanúgy érint az új szabályozás. Jellemzően ez a mikro- és kisvállalkozói kör az, amely eddig még nem rendelkezett ilyen biztosítási fedezettel erre a tevékenységére. A fenti limitekkel rendelkező felelősségbiztosítás a jelenlegi biztosítói kínálatban évi 50-80 ezer forintos díjtól köthető meg. A díj az önrész vállalástól függően alakul.
A kötelező biztosítást felügyelő szervek
A kivitelezők esetében a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara az ellenőrző hatóság. A megkötött biztosítást nekik kell bemutatni. A tervezőknél pedig a Magyar Építész Kamara vagy a Magyar Mérnöki Kamara a felettes szerv. A kamara kamara évente legalább egy alkalommal ellenőrzi, a biztosítás meglétét. Hiány esetén pedig a további működést is megszüntetheti a kamara. A türelmi időt követően akár a vállalkozói nyilvántartásból való törlésre is sor kerülhet.
Fontos ügyféltudnivalók
A károkozás ténye és okozója csak a tevékenységhez kapcsolódó számla bemutatásával igazolható. Hiába rendelkezik a mester biztosítással, kártérítésre nem számíthatunk, ha nem állít ki számlát az elvégzett munkáról.
A felelősségbiztosítási kötelezettség bevezetése új mérföldkő az építőipar szabályozásában, amely hozzájárulhat a tevékenységek biztonságosabbá és átláthatóbbá tételéhez. A vállalkozásoknak érdemes mielőbb eleget tenniük az új előírásoknak, hogy elkerüljék a súlyos szankciókat.
Címlapkép forrása: Shutterstock