2025 január 21

Mennyire van veszélyben Gárdony? A Mol gyorsan reagál a károk felszámolásában

Szivárgás a Mol vezetékén. Ezerhatszáz tonna szennyezett talaj, 487 köbméter olaj folyt ki, de az ivóvíz nem érintett a szivárgásban. A kármentesítési munkálatok folyamatban.

2024 szeptemberében a Mol először észlelte az üzemanyag szivárgását a Százhalombatta és Pécs közötti, 190 km hosszú termékvezetékén. A meghibásodást 2024. október 16-án Gárdony külterületén találták meg, ahol a közel két méter mélyen fekvő vezetéken egy alig 10 centiméteres repedés keletkezett. Ezen keresztül legfeljebb 487 köbméter gázolaj került a talajba. A Mol azonnal leállította a sérült szakaszt, két napon belül megszüntette a szivárgást, és kicserélte a meghibásodott vezetéket.

Az olajipari vállalat tájékoztatása szerint a szennyeződés 50 méteres területre korlátozódik, és nem jelent veszélyt a környező vizekre, például a halastóra vagy a Velencei-tóra. A kármentesítési munkák során eddig:

  • 32 furatot mélyítettek le, amelyek közül 19-et a szénhidrogén kinyerésére használnak, a többinél a talajvíz minőségét ellenőrzik.
  • 1600 tonna szennyezett talajt szállítottak el.
  • 500-600 liter szennyezett anyagot távolítanak el naponta.

A területet 50 méteres sugarú körben lehatárolták, és 22 kutató fúrást végeztek, amelyek közül 11 mutatott szénhidrogén-szennyezést. A Mol beszámolt arról is, hogy a káreseménnyel érintett ingatlanon kívül öt fúrt kút esetében is kimutatható volt szénhidrogén jelenléte, de ezek nem állnak összefüggésben a meghibásodással.

Ivóvízellátás és további intézkedések

A Mol a helyi közösség biztonsága érdekében az alábbi intézkedéseket tette:

  • 12 ezer liter palackos ivóvizet és lajtos kocsit biztosított.
  • Jelenleg IBC tartályokból látja el az érintetteket ivóvízzel.

A vizsgálatok során kiderült, hogy az engedély nélkül fúrt kutak vize több esetben magas nitrit- és nitrátkoncentrációt, valamint e.coli baktérium jelenlétét mutatta, így fogyasztásra nem alkalmas. Ezek a problémák azonban nem hozhatók összefüggésbe a vezeték meghibásodásával.

További lépések és hatósági egyeztetések

A Mol február 28-ig tervezi befejezni a tényfeltárást, amelynek eredményei alapján kidolgozza a végleges műszaki beavatkozási tervet a szennyezés teljes körű felszámolására. A tervet ellenőrzésre és jóváhagyásra benyújtják az illetékes hatóságnak.

A vállalat kiemelte, hogy:

  • Folyamatosan tájékoztatja az érintett hatóságokat, a polgármestert és a lakosságot.
  • Rendszeresen egyeztet az érintettekkel a fejleményekről.

A Mol hangsúlyozta elkötelezettségét a szennyezés teljes felszámolása és a környezet biztonságának megőrzése iránt.

Címlapkép forrása: Shutterstock