2025 február 21

Háború – Trump titkos alkuval kényszeríti térdre Putyint Szaúd-Arábiában?

Titkos tárgyalások szerveznek Szaúd-Arábiában az orosz és amerikai vezetők között, miközben Európát és Ukrajnát kihagyják a döntéshozatalból. Trump és Putyin egy olyan megállapodásra készülhet, amely rákényszerítheti Ukrajnát a békére – de milyen áron?

Titkos egyeztetések a Közel-Keleten

Amerikai és orosz tisztviselők az elkövetkező napokban találkoznak Szaúd-Arábiában, hogy megkezdjék a tárgyalásokat az Ukrajnában immár három éve tartó háború lezárásáról. A találkozó tényét egy amerikai képviselő és egy, az eseményeket jól ismerő forrás erősítette meg.- számolt be a találkozó szervezéséről a Reuters.

A BBC legfrissebb információja szerint Marco Rubio delegációja már ma este Szaúd-Arábiába utazik.

A tárgyalások célja Donald Trump amerikai elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök csúcstalálkozójának előkészítése, amely döntő lépés lehet a konfliktus végleges rendezésében. Szombaton a két ország külügyminisztere telefonon egyeztetett egymással a konfliktus lezárásának egyeztetésével kapcsolatosan.

A találkozó következő helyszínének a Közel-Keletet választották. Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó, Marco Rubio külügyminiszter és Steve Witkoff, a Fehér Ház közel-keleti megbízottja Szaúd-Arábiába utazik, hogy orosz kollégáikkal egyeztessenek. Jelenleg még nem ismert, hogy Oroszország pontosan kiket delegál a találkozóra.

Ukrajna a tárgyalások peremén

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken megerősítette, hogy Ukrajnát nem hívták meg a Szaúd-Arábiában zajló tárgyalásokra. Kiemelte, hogy Kijev kizárólag a stratégiai partnereivel folytatott konzultáció után hajlandó kapcsolatba lépni Moszkvával. Az ukrán vezető jelezte, hogy a közeljövőben látogatást tesz az Egyesült Arab Emírségekben, Szaúd-Arábiában és Törökországban. Az ukrán elnök nem tervezi amerikai vagy orosz tisztviselőkkel való találkozást.

Moszkva jelenleg Ukrajna területének mintegy egyötödét az ellenőrzése alatt van. Az utóbbi hónapokban lassú, de folyamatos előrenyomulást mutatott a keleti fronton. Oroszország a háború befejezésére és egy esetleges békemegállapodásban Kijev semlegességét követeli. Ukrajna viszont NATO-tagságra vagy azzal egyenértékű biztonsági garanciákra törekszik, hogy megelőzze a jövőbeli orosz agressziót.

Európa aggódik a kizárás miatt

Trump egyik ukrajnai megbízottja kijelentette, hogy Európa nem kap helyet a béketárgyalásokon. A Fehér Ház korábban kérdőívet küldött az európai szövetségeseknek, hogy megtudja, milyen biztonsági garanciákat tudnának nyújtani Ukrajnának, azonban az EU tényleges részvétele a tárgyalásokon egyelőre kizártnak tűnik.

Európa vezetői attól tartanak, hogy az Egyesült Államok olyan megállapodást köthet Oroszországgal, amely hosszú távon gyengíti Ukrajnát és veszélybe sodorja a kontinens biztonságát. Donald Tusk lengyel miniszterelnök közösségi médiában figyelmeztette az európai vezetőket:

„Ha nem cselekszünk gyorsan, mások fognak dönteni a jövőnkről.”

A szaúd-arábiai találkozó tehát nemcsak az ukrajnai háború kimenetelét, hanem az amerikai-európai viszony jövőjét is meghatározhatja.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Címlapkép forrása: YouTube