Félni kell a madaraktól? Döbbenetes tények a mai balesetről!
Dél-Korea december 29-én tragikus repülőgép-balesetnek volt szemtanúja, amikor a Jeju Air Bangkokból érkező Boeing 737-800-as gépe leszállás közben letért a kifutópályáról, nekiütközött egy betonfalnak, majd kigyulladt. A fedélzeten tartózkodó 181 ember közül a legtöbben életüket vesztették, s mindössze két túlélőt találtak. Az események hátterében azonban egy meglepő tényező is felmerült: a madarakkal való ütközés lehetősége. Félni kell a madaraktól a repülésben?
A repülésbiztonsági szakértők már a baleset első vizsgálata során kiemelték, hogy a repülőtér környékén rendkívüli madármozgásról kaptak jelentéseket. Szemtanúk szerint a leszállást megelőzően egy robbanást észleltek a gép jobb szárnyánál, amely akár egy madárrajjal való ütközés következménye is lehetett. Bár a madarakkal való találkozások gyakoriak a repülésben, az ilyen események ritkán járnak ennyire tragikus következményekkel.
Félni kell a madarakkal való ütközéstől?
A repülés történetében számos példát találunk arra, hogy madárrajok komoly károkat okoztak repülőgépekben. A legismertebb eset talán a „Hudson folyói csoda”, amikor egy Airbus A320-as gép mindkét hajtóműve meghibásodott madarakkal való ütközés miatt, de a pilóták sikeresen kényszerleszállást hajtottak végre a folyón. Azonban a mostani dél-koreai esetnél a szakértők megosztottak: egyesek szerint egy madárütközés önmagában nem magyarázza a futómű hibáját és a gép irányíthatatlanná válását.
A repülőgép feketedobozait már megtalálták, amelyek elemzése várhatóan heteket vesz igénybe. A hatóságok vizsgálják a madárütközés lehetőségét, de figyelembe veszik az időjárási körülményeket, a pilóták döntéseit és az esetleges műszaki hibákat is. Bár a madárriasztó rendszerek és más preventív intézkedések jelentősen csökkenthetik a kockázatot, a tragédia ismét rávilágít arra, hogy a repülésbiztonság terén sosem lehet eléggé óvatosnak lenni.
A pontos okok feltárása kulcsfontosságú lesz nemcsak a jelenlegi baleset megértése, hanem a hasonló tragédiák megelőzése szempontjából is. Az események arra figyelmeztetnek, hogy a madarakkal való ütközések problémája továbbra is jelentős kihívást jelent a légi közlekedés számára.
Címlapkép forrása: Shutterstock