Elindult az Épduferr a tőzsdén, felugrott, de lelökték
Pénteken elindult a kereskedés az Épduferr Nyrt. részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde Xtend piacán. A jelenben leginkább generálkivitelezői feladatokat ellátó cég tervei ambiciózusok. Egyfelől igyekszik diverzifikálni a tevékenységét, amivel kapcsolatosan jelentős lépéseket is tett az elmúlt időben, másfelől gondolkodik akvizíciók általi növekedésben, de ami elvitathatatlan, hogy az elmúlt évtizedben számos, ismert név megbízottjaként folytatta tevékenységét, ilyen nevek a Tesco, a Spar, a Mcdonald’s és a sort lehetne folytatni.
A pénteki tőzsdei kereskedés elindulása mégis számos negatív kommenttel járt a befektetői fórumokon. A kereskedés elindulásával és a cég terveivel kapcsolatban kérdeztük Palkovics Milánt, az Épduferr Nyrt. elnök-vezérigazgatóját.
Nagy forgalommal startolt az Épduferr
Pénteken elindult a tőzsdei kereskedés az Épduferr Nyrt. részvényeivel. Hogyan értékeli a kereskedés során tapasztalt befektetői érdeklődést? Az Épduferr az első kereskedési napján az 5. legnagyobb forgalmat érte el a Budapesti értéktőzsdén csupán az Otp, Mol, Richter és Mtelekom részvények előzték meg.
Palkovics: Igen, nagyon büszkék vagyunk arra, hogy a kereskedés elindult, ráadásul kiemelkedő forgalommal, 86 millió forint feletti kereskedési volumen alakult ki és 1,3 millió darab részvény forgott az első kereskedési napunkon.
Dacára a nagy érdeklődésnek, számos negatív kommenttel lehetett találkozni a meghatározó, magánbefektetők által használt fórumokon.
Palkovics: Sajnos igen. Ugyanakkor határozottan vissza is utasítjuk ezeket az alaptalan vádaskodásokat. A tőzsdei kereskedés a részvényesek platformja, arra használatos, hogy a kibocsátott részvényeket, amik a részvényesek tulajdonában vannak, eladhassák, illetve a tőzsdén keresztül bárki tulajdonossá válhasson. Sem az árfolyam emelkedésében, sem a csökkenésében szerepet nem vállaltunk, a két főtulajdonos részvényeket nem értékesített, nem is tervezte azt, megbízást vételre hozzánk köthetően senki nem adott.
Amint nem egy hozzászólásban olvashattuk, a magánbefektetőknek az fájt, hogy az árfolyam eleinte 80-85 forinton forgott, majd a kereskedés végére 54 forintra csökkent. Azt feltételezték, hogy a cégnek szerepe lehetett ebben.
Palkovics: Ez egy könnyen visszautasítható spekuláció. Árfolyamot sem most, sem a jövőben nem fogunk befolyásolni, az ráadásul bűncselekmény, amitől teljes mértékben elhatárolódunk.
Az Épduferr a közleményeiben mindent bejelentett, a közzétételi helyeken minden befektető tudomására hozta. Többek között azt is, hogy tavaly decemberben egy sikeres zártkörű alaptőkeemelést hajtott végre az SZTA (szerző: Széchenyi Tőkealap), mint intézményi befektető, valamint több tucat magánbefektető közreműködésével, közel 1 Mrd forint értékben és 50 forintos részvényenkénti árfolyamon. A pénteki kereskedésben a zártkörű tőkeemelésben résztvevő befektetők szabadon adhatták részvényeiket, mindenki számára ismert lehetett a tőkeemelés ténye, árfolyama, volumene, így az is, hogy ingyenes részvényjuttatás nem történt. Mint ahogy egy darab részvényt sem adtunk főtulajdonosként, az is kijelenthető, hogy a tőzsdén nincs és nem is lehet ráhatásunk arra, hogy ki, mennyiért akar vásárolni, a meglévő tulajdonosok pedig eladni.
Mi lesz azokkal, akik 80 forinton vagy afelett vásároltak a részvényekből?
Palkovics: Dolgozunk értük is, mint minden tulajdonosunkért, tőzsdére is azért mentünk, hogy a részvényesi értékeket maximalizáljuk és habár a jövőt senki sem láthatja és véleményt csak a magam nevében mondhatok, de én bátran kijelentem, hogy a saját magam részéről nem egy csupán 85 forintot elérni képes részvényért fogok tevékenykedni a jövőben…
Rendben. Köszönöm az őszinte válaszokat, amiket nem volt kötelező megfogalmazni, viszont nyilván a cég érdeke is, hogy oszlassa a negatív hangvételű pletykákat.
Optimista tervek
Hasonló szkepticizmussal megfogalmaznék még néhány kompromitáló kérdést, a tevékenységgel kapcsolatban is. Mi lehet a legfőbb értékajánlat az esetleg most beszállni készülő befektetők számára? Inkább egy osztalékfizető, vagy egy stabil árfolyam-növekedést felmutató cég lehet az Épduferr?
Palkovics: Magam is alapvetően tulajdonosként gondolkodom, életem legfontosabb „műve” ez a cég. Tulajdonosként szeretném, ha a részvényeim értéke nőne, de azt is, hogy ebben a növekedési fázisban is legyen pénzvisszajuttatás, aminek két formája lehetséges, egyrészt a saját részvény vásárlás, másrészt az osztalék kifizetés. Nincs még kialakult pontos terv az osztalék mértékére, de én szeretném majd kezdeményezni már a tavalyi év után egy értelmezhető mértékű osztalék kifizetését az éves rendes közgyűlésen. Ami a részvény-visszavásárlást illeti, az mindenkinek ismert tény lehet, hogy az Épduferr Nyrt. jelenleg nem rendelkezik saját részvényekkel, ugyanakkor a munkatársaink ösztönzésére a legmegfelelőbb forma egy MRP program elindítása lenne. Erről sincsen még konkrét döntés, de ez a kérdéskör is hamarosan terítékre kerül, így a saját részvény vásárlás sem a távoli jövő kérdése.
A vállalat az építőiparban tevékenykedik, kereskedelmi és ipari jellegű kivitelezéseket is végez. Sokan már az ingatlanpiac és az építőipar visszaesését látják maguk előtt, megint mások szerint szárnyalhat még az iparág – hogyan értékeli az iparági folyamatokat közép – és hosszútávon?
Palkovics: Az építőipar az a terület, ahol mindenki notóriusan kiálltja, hogy csak időszakos fellendülés van és a fellendülésnek is hamar vége. Ezek a kiabálók már hosszú évek óta kiabálnak. Néha persze igazuk is van, mert az építőipar is ciklikus, azonban nem feltétlenül minden területe. Azok az általános áruelosztó rendszerek, amik a lakosság széles körét szolgálják ki, pont nem így működnek. A legnagyobb félelmek közepette, például 2008-2009-ben, a meghatározó kiskereskedelmi élelmiszer láncok nemhogy visszafogták volna a beruházásaikat, hanem ellenkezőleg, inkább fejlesztettek. Ez a múlt. A jelen persze egy építőipari konjunktúra idején lehet aggasztó. Mit hoz a holnap? Nekünk már közel sem csupán generálkivitelezést. Az elkövetkező holnap már acélkereskedelemmel és feldolgozással, építőanyag-kereskedelemmel, a későbbiekben portfoliónkba épülő akvirált cégek tevékenységével tarkított kell, hogy legyen és ha a konjunktúra tart még egy jó ideig, akkor az alaptevékenységünkbe is számos fejlődési pont vizionálható, mint például az ingatlan fejlesztés.
Nem tűnik aggódónak.
Palkovics: Aggódni? Tele vagyunk tervekkel, rövid-közép távon nincsenek kérdések. Ha egyszóval kellene fogalmazni: Előre! Persze egy sok milliárdos árbevételű cég irányítása nem egy szóban összefoglalható.
Hangzatos…
Palkovics: Inkább lelkes. A munkatársainkkal nagy tervek előtt állunk, most kezdődik az igazi építkezés, de most inkább házon belül, mint az építkezési területeken.
Jelentős és stabil bevételeket jelentenek az Épduferr számára a kereskedelmi üzletláncok megrendelései. Hosszabb távon mennyire lehet aggasztó az online vásárlás térhódítása és ezáltal a piac szűkülése?
Palkovics: A piac abszolút nem szűkül. Sőt! A kereskedelmi üzletláncok áruközvetítése folyamatosan nő. Ez az egyik oldal, de nem értem félre a kérdést. Az online vásárlás szintén gyors ütemben bővül. Ez viszont nem azt jelenti, hogy az árunak nem kell hely, csupán máshol kell hogy legyen. Például raktárakban. Na de azokat a raktárakat is meg kell építeni! Mi képesek vagyunk erre, megbízhatóak vagyunk, rendelkezünk a saját munkáink elvégzéséhez szükséges minden szakértelemmel, sőt mostanában az építőanyag kereskedelmünkből kifolyólag, akár jelentős mennyiségű, saját magunk által biztosított építőanyaggal is.
A kivitelezés mellett Dunaújvárosban építőanyagok kereskedelmével, acélkereskedelemmel és feldolgozással is foglalkoznak. Utóbbi gyors növekedéséről már vannak adatok, de mekkora részét szállíthatják a kiegészítő tevékenységek a bevételnek a következő években?
Palkovics: Jelentős növekedést tervezünk ezeken a területeken. Például az acélkereskedelemben nem lennék meglepve, ha több mint a duplájára nőnénk. Persze ezek még tervek, tények majd az auditált számainkban, jelentéseinkben lesznek. Ha pedig valami jelentős pozitív vagy negatív változást érzékelünk, ezekről transzparensen azonnal tájékoztatjuk a befektetőket,
Milyen hosszabb távú tervekkel számol az Épduferr? Esetleg külföldi terjeszkedés, vagy várható további tőkeemelés a remélt növekedés finanszírozására?
Palkovics: A jövő valóban a növekedés megvalósításán alapul, de szeretnék tartózkodni a mostanában felkapott, légnemű ígéretektől. Nekünk építkezni kell házon belül és kívül, az eredményeket bemutatni a befektetőinknek, a piacnak és itt nem csak a tőkepiacra gondolok. Hiszek abban, hogy a siker meg fog mutatkozni a számainkban és ez által a részvényeink árfolyamában is.
Azonban az én véleményem az, visszatérve a tőzsdére és a napi kereskedésre, hogy a tőzsdei szereplést nem egy napban mérik. Évek fognak eltelni pozitív és negatív tőzsdei hangulat közepette, a mi feladatunk az, hogy minden körülmény közepette és minden körülményre, változásra legyen igazi, megfontolt, értelmes válaszunk, ha lesz és én ebben mindennél jobban hiszek, akkor már csak építőiparnak kell lennie, az pedig az elmúlt hosszú évszázadokban mindig is volt, így hát mitől ne lenne az elkövetkezőkben is?