2025 január 22

Hogy áll az OTP?

Az OTP részvényeivel kapcsolatban évek teltek el úgy, hogy a legtöbb befektető számára ez volt a magyar tőzsde örök longos részvénye. Ennek oka, hogy az OTP a 2015-ös mélypontok óta jelentős emelkedést tudott felmutatni gyakorlatilag a koronavírus járvány kezdetéig folyamatosan. Ha voltak is visszaesések, azok jellemzően rövid ideig tartottak, és inkább (utólag persze könnyű mondani, de) jó vételi lehetőséget jelentettek.

Mozgalmas 2020

Aztán jött a COVID-19 máriusban, és a részvény értéke közel a felére esett. Innen kisebb feltámadás után szeptember végére ismét 9000 forint alá esett az árfolyam, rendkívül erős momentummal. Azóta azonban poraiból született újjá a magyar tőzsde legnagyobb papírja: a bankpapír részvényei már a 13500 forintos szintet is elérték nem sokkal az év vége előtt. A hatalmas szárnyalásnak több oka is van: leginkább azonban az, hogy mostanra árazódott ki a koronavírus hatásainak nagyrésze az OTP részvényeinek árfolyamából. A lezárások ellenére érkezik a vakcina, illetve a hagyományos szektorokat is jobban kedvelik november óta a befektetők. Illetve érdemes kiemelni a harmadik negyedéves gyorsjelentést: ott rájöhettünk, hogy gyakorlatilag a válság előtti számokat képes produkálni az OTP! Így már érthető, hogy nem 10 ezer forintnál, vagy az alatt árazzák a befektetők a bankrészvényt.

Mi jöhet a folytatásban, 2021-ben?

A hazai makrogazdasági környezet gyakorolja a legnagyobb hatást az OTP árfolyamára, hiszen teljesítményének felé még mindig az anyaországból származik. A hazai gazdasági helyzet stabilizálódását várják az elemzőt 2021-re, és ha nem is teljes értékű, de gyors ütemű kilábalást. Hasonlókat feltételezhetünk a többi ország esetében is, ahol az OTP még jelen van. Kockázatot jelent viszont a hiteltörlesztési moratórium lejárta. Jelenlegi tudásunk ez 2021 első félévének végén jár le; nagy kérdés, hogy akkor mennyire lesznek képesek fizetni az adósok. Ezt jelenleg nem tudjuk, ezért mindenképpen bizonytalansági tényező lehet a téma aktualitásakor.

A várható osztalék általában nem gyakorol szignifikáns hatást az OTP-re, ugyanakkor az MNB a legfrissebb hírek szerint továbbra sem javasolja a bankoknak az osztalék kifizetését.

OTP közgyűlés-jövőre vajon már tarthatnak?

Ezen kívül persze a kamatkörnyezet is jelentős tényező, azonban itt jelentős változást nem valószínű, hogy hoz az újév-éppen a válság miatt. A nemzetközi hangulat pedig a gazdasági kilábalás, illetve a különböző típusú eszközök értékeltségének lehet a függvénye továbbra is. Mindenesetre összességében ha a válság nem alakul ki újra valamilyen okból, vagy nem történik váratlan tényező, az OTP részvényesei már túl lehetnek a nehezén.

www.investing.com www.vg.hu