NAV figyelmeztetés – Tizenöt napja van a cégeknek, különben jön a bírság
A NAV hétfőtől megkezdi az első adategyeztetési felhívások kiküldését. Az érintett vállalkozásoknak tizenöt napjuk van a hibák javítására, minden esetben akár bírságra és revízióra is számíthatnak. Az új eljárás célja az adózók segítése és az adateltérések gyors, online tisztázása.
A Nemzeti Adó- és Vámhatóság (NAV) hétfőn megkezdi az első adategyeztetési felhívások kiküldését, amelynek során az érintett cégeknek 15 napjuk lesz az esetleges adateltérések tisztázására. Az eljárás célja az online számla- és pénztárgép-adatok és az áfabevallások közötti eltérések azonosítása és korrigálása- jelentette meg az információt a NAV.
Elektronikus, gyors és egyszerű eljárás
A NAV közleménye szerint az adategyeztetési eljárás teljes egészében elektronikusan, az Ügyfélportálon keresztül zajlik. Az érintett cégek egy egyszerű, online felületen keresztül adhatnak választ a NAV kérdéseire, tisztázva az esetleges hibákat. Az érintettek jelezhetik, ha a hiba már javításra került, ha önellenőrzést nyújtottak be, vagy ha szerintük az eltérés nem valós.
Ki kapja meg az értesítést?
Az adategyeztetési rendszer egy új megközelítés, amelyre még nemzetközi példa sincs. Az első felhívásokat nem minden érintett cég kapja meg, hanem első körben egy szűkebb körünak küldik ki az értesítést. Azokat a vállalkozásokat szűrték ki, amelyeknek a nyilvántartott online forgalmi adatai jelentősen eltérnek az áfabevallásban szereplő értékektől.
Milyen következményei vannak az adategyeztetés elmulasztásának?
A NAV hangsúlyozta, hogy az eljárás partneri szemléletet követ, és elsődleges célja az adózókkal való együttműködés. Amennyiben egy érintett cég nem reagál a 15 napos határidőn belül, a NAV szankciókat alkalmazhat:
- 300 ezer forintos bírság alapesetben,
- 390 ezer forintos bírság a korábban már többször mulasztó, kockázatos besorolású cégek esetében.
Ha az adategyeztetés során nem sikerül tisztázni az eltéréseket, a NAV revíziót is indíthat.
Mit érdemes tennie a cégeknek?
A NAV azt tanácsolja, hogy akik nem kapnak most értesítést, de tudják, hogy érintettek lehetnek az eltérésekben, már most rendezzék azokat. Az online számla- és pénztárgép-adatok és az áfabevallás egyezőségének biztosítása kulcsfontosságú lehet a jövőbeni adategyeztetési eljárások során.
A NAV szerint az adategyeztetés egy hatékony és kevésbé megterhelő módszer a cégek számára, amely lehetőséget biztosít a hibák gyors tisztázására, mielőtt büntetésekre vagy revízióra kerülne sor.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock