2024 december 22

Csökkennek a világpiaci olajárak az indiai járványhelyzet miatt

A legközelebbi határidős jegyzésekben az északi-tengeri Brent napi minimumán 1,99 százalékos mínuszban, 64,12 dolláron, a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) pedig 2,03 százalékos veszteségben, 60,88 dolláron forgott.

A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség ára a múlt héten már nagyjából 1 százalékkal csökkent,

 Indiában hétfőn már az ötödik egymást követő napon ért el rekordszintet az új koronavírussal megfertőződöttek száma. Több ország, köztük az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Németország sürgős egészségügyi segítséget nyújt Indiának, mert a dél-ázsiai ország kórházai már nem tudnak megbirkózni az ellátásra szorulók hadával.

Becslések szerint India benzinkereslete áprilisban napi 100 ezer hordóval esik vissza, májusban pedig 170 ezer hordós csökkenésre lehet számítani. Indiában márciusban közel 747 ezer hordó volt a napi átlagos benzinkereslet. Gázolajból naponta nagyjából 1,75 millió hordó fogyott, ám áprilisban 220 ezer hordóval, májusban pedig 400 ezer hordóval lehet kisebb ez a mennyiség.

 Romlott a járványhelyzet Japánban, a világ negyedik legnagyobb olajimportőr országában is. Vasárnap már harmadik alkalommal léptettek életbe vészhelyzetet Tokióban, Oszakában és két másik prefektúrában a növekvő fertőzésszámok megállítására, ami a lakosság közel egynegyedét érinti.

Nyomást gyakorol az olajárakra az is, hogy Irán növelheti olajexportját, ha az atomprogramjáról Bécsben folyó tárgyalások eredményesnek bizonyulnak.
A héten ülésezik a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) 14 tagállama és a velük szövetséges tíz ország, élükön Oroszországgal, az OPEC+ néven ismert csoport. Jórészt technikai kérdésekről lesz szó, valószínűtlen bármilyen nagyobb változtatás. Az április 1-jei tanácskozásukon azonban meglepetést okozott a csoport a piacnak azzal a döntéssel, hogy májusban 350 ezer, júniusban további 350 ezer, júliusban pedig 400 ezer hordóval emeli a kitermelést.

Közép-európai idő szerint délben a júliusi szállítású Brentet hordónként 1,74 százalékos mínuszban, 64,28 dolláron, a júniusi WTI-t pedig 1,75 százalékos mínuszban, 61,05 dolláron jegyezték.