
Jön a luxustelefon, amely sose merül le
A problémával naponta találkozunk. Ha este nem tesszük a töltőre okostelefonunkat, éjszakára lemerül, s töltögethetjük másnap reggel az autónkban, vagy éppen a munkahelyünkön. A gond közel sem csekély, hiszen az IDC számításai szerint tavaly 1,004 milliárd okostelefon talált gazdára, ez 38,4 százalékos növekedés 2012-höz képest. A tavaly eladott összes mobiltelefon-készülék 55,1 százaléka volt okostelefon, amelyeknek az értékesítése először haladta meg a hagyományos mobiltelefonokét.
Nomofóbia – kóros rettegés az elérhetetlenségtől
A nomofóbia új keletű lelki betegség. A sejtelmes kifejezést a no mobil phobia kifejezésből kreálták, s azokat jelölik vele, akik kórosan rettegnek attól, hogy elveszítik a mobiltelefonjukat, szoronganak, ha nem elérhetőek, kicsi a térerő a környezetükben, vagy éppen lemerül az akkumulátor a készülékükben. Korábban a SecurEnvoy nevű angol mobilszolgáltató ezer embert kérdezett meg a szokásairól, hatvanhat százalékuk tartott attól, hogy elhagyhatja a mobilját,vagy lemerül a készüléke, s anélkül kell boldogulnia.
Nem véletlen tehát, hogy egyre nagyobb figyelmet kap a fejlesztések során is a hosszabb üzemidőre képes akkumulátorok kikísérletezése. A fejlesztők a legkülönbözőbb megoldásokkal kísérleteznek. A közelmúltban beszámolt a Tőzsdefórum arról, a kutatók már régóta foglalkoznak azzal, hogy cukrot használjanak az elemek energiahordozóiként. Az áttörés sikerült, olyan „cukorelemet” állítottak elő, amelyben tizenötször nagyobb energiasűrűséget lehet elérni a korábbi modellekhez képest. A megoldás egyelőre csupán kísérleti stádiumban van, sok még a kérdőjel arra nézve, egyáltalán, hogyan lehet a gyakorlatban hasznosítani azt.
Áttetsző napelem szolgáltatja az áramot
Előbbre tart azonban egy európai óragyár a kérdés megoldásában. A svájci Tag Heuer nevét elsősorban a luxusórák piacáról ismerjük. A cég azonban bejelentette, hogy az idén júliusban piacra dob egy mobiltelefont, amelynek kijelzőjébe (display) áttetsző napelemet építenek be. A gyártók azt ígérik, ezek a szolár cellák elegendő energiát termelnek ahhoz, hogy a készülék folyamatosan üzemben tartható legyen.
A napelemek beépítése a telefonokba nem egyedülállóan új. A napelemeket azonban eleddig a mobilok hátsó oldalába építették be. Aki a napsugárral akarta feltölteni a készülékét, tudatosan a nap felé kellett fordítani a mobilja hátulján elhelyezett napelemes részt. A Nokia kísérletei például azt mutatták, hogy kevés áramot sikerült ilyen módon fejleszteni.
Mindennek a lelke a Wysips Crystal
Ezért is izgalmas a francia vállalat, a Sunpartner Technologies által kifejlesztett napelem, amely sokkal nagyobb energia fejlesztésére képes. Az átlátszó, Wysips Crystal elnevzésű napelemet úgy lehet az okostelefon érintőképernyős, LCD felületébe építeni, hogy az nem homályosítja el a képernyőt. Ráadásul a készülék napeleme képes a mesterséges fénynél is áramot fejleszteni.
A Tag Heuer új mobiltelefonja kapacitásáról, műszaki adatairól egyelőre nagy a titkolózás. Az azonban ismert, hogy a készülék burkolatába a többi között titánt, karbont és különleges műanyagokat építenek be. Nem véletlenül, hiszen a gyártó luxusáron kívánja értékesíteni a telefonokat. Az egyediséget szolgálja az is, hogy limitálja a készülékek példányszámát. Összesen ezerkilencszáztizenegy darabot akarnak piacra vinni.
Mindazonáltal a különleges piaci helyzet nagy valószínűséggel csak ideig-óráig lesz fenn tartható. Már csak azért is, mivel – hírek szerint – az Apple nemrég szolár-technikai szabadalmat jelentett be. Ezzel akarják majdan megoldani a tabletek és notebookok energiaellátási gondjait.