2024 október 02

Nem szabad leírni Kína erejét

Az elmúlt hetekben hallhattunk az ország 2030-as terveiről, melyben megfogalmazták, hogy szeretnék átvenni a vezető gazdasági pozíciót az Egyesült Államoktól. Tulajdonképpen azt is megtalálhatjuk a jelentésekben, hogy mely erősségekre szeretnének támaszkodni. Az ország, amelyet az elmúlt 20 évben a gyors gazdasági növekedésről már ismerhetünk, további kulcsfontosságú szektorokat szeretne állami irányítás alá helyezni beleértve az internetet is. Szeretné kiaknázni a lehetőségeit, amelyek a nagyszámú népességben rejlenek. Kína hatalmas mérnöki bázissal rendelkezik, akik nagy szerepet játszhatnak az ország fejlődésében. Az elmúlt hónapokban azonban kételyek merültek fel, hogy vajon tudja-e tartani a kitűzött iramot. Az ország GDP-je egyre lassabban növekszik. Egyes elemzők ezért is kételkednek a terv sikerességében. A GDP növekedésében megfigyelt lassulás főként a 2021-ben tapasztalt ingatlanpiaci zavargásoknak köszönhető.

Biztos alapokra lehet egy vezető gazdaságot felépíteni

Az építőipar volt évtizedeken keresztül a gazdaság egyik fő hajtóműve. Tavaly azonban a rengeteg kockázatos hitel felvétele teljes mértékben a feje tetejére állította ezt a fontos iparágat. Rengeteget hallhattunk az Evergrande ingatlanóriás bukásáról, melynek részvényei több, mint 80 százalékot estek az elmúlt évben. Teljes évi teljesítményt megbélyegezte a 300 milliárd dolláros tartozása, és tovább terjedt az összeomlás veszélye a többi fejlesztőre is. Sok sebből vérzett az iparág, amelyre Peking szigorításai vetettek fényt. A szigorítások a kockázatos hitelfelvételek miatt léptek érvénybe. A hatóságok látták, hogy az ország nem építhet fel egy vezető gazdaságot egy ennyi hibával rendelkező rendszerre. Így tehát, mint ahogy az már megszokott lehet Kínában, komoly korlátozások kezdődtek meg az iparágban. Nem az ingatlanfejlesztők voltak az elsők, akiket az állam szigorú felügyelet alá vett. Így jártak a tech cégek is. Peking rendelkezik azokkal a pénzeszközökkel és korlátlan belpolitikai hatalommal, hogy a kínai nagy államkincstárt stratégiai beruházásokra használja a vezetés nemzeti és globális céljainak szolgálatában. Szeretnék például az internetet is állami kezelés alá hajtani, hiszen ezzel lehet rengeteg embert elérni, és ezért kívánják azt ellenőrzés alatt tartani. Ezen felül a belföldi költekezésre is nagy hangsúlyt fektetnek. Az importjukat szeretnék csökkenteni, ezzel a kitettségüket is. Azonban az exportot nagyban szeretnék növelni, amivel természetesen gyarapodna a befolyásuk is.

Melyek azok a lépések, amelyek Kína nagy tervéhez szükségesek 2022-ben?

A politikai döntéshozók már szünetet rendeltek el a tőkeáttételi erőfeszítéseikben, és elkezdték lazítani mind a monetáris, mind a fiskális politikákat az elmúlt hetekben. A Morgan Stanley megjegyezte, hogy két forduló is volt a tartalékkövetelmény arányának visszafogásában, ezzel is likviditást szabadítva a gazdaságba. Ezzel együtt a gazdaság újbóli indítása érdekében a kormány több hitel nyújtását várta el a kis-és középvállalkozások, valamint a fejlesztők részére.

Az ingatlanszektorra is némi fellélegzés várhat a többhónapos megpróbáltatások után. A kormány megtépázta az egyes fejlesztőket, és próbált példát mutatni a többinek, hogy miért nem szabad kockázatos hitelekre építeni a vállalkozást. A „three red lines” politika korlátozta egy vállalat adósságának mennyiségét, a cég cash-flow, eszközök és a tőke szintjének vonatkozásában. Ez az évek óta tartó növekedésre, amelyet a túlzott adósság táplált, hatalmas fékezőerővel hatott. Ez vezetett több fejlesztő bukásához is, amelyek nem voltak képesek tovább halmozni az adósságaikat. Fizetniük kellett, azonban erre nem voltak képesek. A félelem és az aggodalom végigsöpört a lakáspiacon, és megrengette a vásárlói bizalmat. Az ingatlan értékesítések zuhantak. Ennek azonban a Morgan Stanley szerint vége szakadt, jönnek az enyhítések. Például a bankoknak azt mondták, hogy növeljék a jelzáloghiteleket és csökkentsék a hitelkamatlábakat. Míg egyes városok enyhítik az ingatlanvásárlási korlátozásokat. A befektetők bizalmának elvesztése után a fejlesztők pénzforrásai kiszáradtak. A politikai döntéshozók most lépéseket tesznek annak érdekében, hogy a fejlesztői finanszírozási igények teljesüljenek.

A „zero-covid” megközelítés megakadályozta a termelési zavarokat a gyárakban, sőt a globális export részesedésének növekedéséhez vezetett. Nagyon jó úton halad tehát az ország. Minél nagyobb az exportja annál nagyobb a befolyása a többi ország felett. A befektetőket viszont óvatosságra inti az az eshetőség, hogy ha az ellátási láncban fellépett zavarok normalizálódnak, hiszen akkor Kína elveszítheti globális exportjának egy részét.

Forrás: cnbc.com