Az Evergrande csőd, mi lesz a gazdaság következő lépése?
Egy soha véget nem érő spirálnak tűnhet Kína ingatlanpiacának romlása. Az iparág több évtizeden keresztül az ország gazdasági növekedésének nagymértékű mozgatórugója volt. Nehéz elhinni, hogy ekkora problémák is megjelenhetnek egy olyan iparágban, amely az ország gazdasági pozíciójának egyik kulcsfontosságú eleme. Jelenleg ezek megoldásán a hatóság minden erejével küzd, egyelőre csak csillapítani tudta a hatást. Minden az Evergrande kockázatos hitelfelvételeivel és túlbuzgóságával kezdődött. A vállalat részvényei 80 százalékot estek idén, és a csökkenés nem nagyon szeretne megállni. Nap, mint nap egyre több probléma merül fel. Ezek már elkezdtek átterjedni más vállalatokra is az iparágban. Sokan állítják, hogy elkerülhetetlen volt az Evergrande csődje és ezzel együtt a gazdaság növekedése is tovább lassulhat. Amíg csak lehetett a hatóságok igyekeztek hűteni az aggodalmat.
A hanyatlást a számok is alátámasztják
A kínai ingatlanpiac stabilitása az elmúlt hónapban tovább csökkent, amikor egy másik nagy fejlesztő pénzügyi nehézség jeleit mutatta. Eközben az állami vállalatok próbálták kisegíteni medréből az Evergrandet. A szerdán kiadott lakásárak, értékesítési, befektetési és építési adatok mind a megújult jeleit mutatták a válságnak. A szektor az ország kibocsátásának körülbelül 30 százalékát teszi ki. Egy nap sem telt el azután, hogy Kína egyik legnagyobb ingatlanfejlesztője, a Shimao Group adósságával kapcsolatos kétségek merültek fel, már 20 százalékot zuhant a részvények árfolyama. Az új lakások árfolyama 0,3 százalékot esett az elmúlt hónaphoz képest, ez 2015 februárja óta a legnagyobb csökkenés. Ez a szám rosszabb volt, mint az októberi 0,2-es csökkenés, és a kínai statisztikai hivatal által nyomon követett 70 városból csak kilenc látott havi áremelkedést, szintén 2015 óta a legkevesebb. Hivatalos adatok szerint a lakások értékesítésének tényleges értéke 16,31 százalékkal csökkent. Az értékvesztés az ötödik hónapja tart. Míg a befektetések értéke is 4,3 százalékkal esett.
Több sebből is vérzik a gazdaság
Nincs különbség a vagyoni osztályok közt, az összes osztály városai nyomás alatt vannak. Azonban az adatok megmutatták, hogy nemcsak az ingatlanpiacon uralkodik káosz, hanem az ország gazdasága más mutatókban is gyengélkedik. Például az utasforgalmi adatok szerint az emberek nem utaztak és nem költöttek annyit, és az évente egyszer megrendezett novemberi vásárlási fesztivál forgalma pedig lassult az előző évhez képest. Az ipari termelés a múlt hónapban nőtt, miután az áramhiány enyhült az előző hónapokhoz képest, de a közgazdászok szerint az általános kép egyre sivárabbnak néz ki.
„A novemberi mögöttes gazdasági körülmények javításának kevés jele volt, és ezért a Westpac csökkentette a Kína gazdaságára vonatkozó előrejelzéseket. Összességében az ipari termelés növekedése csak kissé volt erősebb, a beruházási trendek rendkívül gyengék maradtak és kiskereskedelmi értékesítési adatok minimális fogyasztási növekedésre utalnak,” mondta Gerard Burg. Az ország kormány belátja, hogy nagy a baj. A gazdasági növekedés lelassult. Több iparágat is megtépáztak a hatóságok szigorításai. Kína a hónap elején egy intézkedéscsomagot mutatott be a küzdő gazdaság megerősítése érdekében, ideértve a bankok felszabadítását, hogy több pénzt kölcsönözzenek a célzott vállalkozásoknak. Sok közgazdász arra számít, hogy a központi bank a jelenlegi 3,85 százalékos kamatlábat csökkenti, amely a nyugati országokéhoz képest nagyon magas. Illetve több fiskális intézkedést mutat a gazdasági tevékenység növelésére is az új évben.
Az ingatlanpiaci válság további szövődményekkel járhat
Az Evergrande végül térdre kényszerült a 300 milliárd dolláros adóssághegy előtt, amikor nem sikerült 82 millió dolláros tartozást előteremtenie az offshore hitelezőknek, és az elemzők szerint hatalmas szerkezetátalakítás veheti kezdetét. Egy munkacsoportot küldtek a vállalat központjába, hogy megkezdje a munkálatokat. Az állam úgy tűnik elnyeli az Evergrande tartozását és nekiáll elvégezni egy hatalmas feladatot. Mintegy 1,6 millió a még befejezetlen lakás átadása a vevőknek, akik már előre fizettek az ingatlanokért. Azonban a korábban biztonságosnak tartott fejlesztők is pénzügyi bajba kerültek, hiszen a válság továbbra is terjed az ingatlanfejlesztőknél.