Fegyverkezik ezerrel Ausztrália is – mi lesz ennek a vége?
Ausztrália megerősíti elrettentő erejét az indo-csendes-óceáni térségben. Az ország a következő években jelentősen növelni kívánja védelmi kiadásait, és fejlszteni akarja haditengerészetét. Ennek érdekében a kormány további 11,1 milliárd ausztrál dollárt (6,7 milliárd eurót) fektet be a harci flotta korszerüsítésébe a következő évtizedben – jelentette az ABC hírszolgáltató a Canberra fővárosi védelmi minisztériumra hivatkozva.
Ausztál felszíni flotta
A tervek szerint a többi között hat gigantikus, mejelenésében is félelmetes, rakétákkal felfegyverzett hajó támogatja majd az ország felszíni flottáját. Tizenegy új többcélú fregattot is vásárolnak, ezek egy része külföldön készül.
A terv szerint Ausztrália jelenlegi harcképes hadihajóinak száma 11-ről 26-ra nő. A jelenleg is szolgálatban lévő legrégebbi hadihajót, a „HMAS Anzac”-ot azonnal le kell szerelni, mielőtt az „Anzac” osztály teljes elöregedő flottáját fokozatosan új fregattokra cserélnék. Ezek hatóságok szerint Németországban, Dél-Koreában, Japánban vagy Spanyolországban épülhetnek meg .
Nemzedékek óta a legnagyobb felszíni flotta
Az ausztrál haditengerészet fontos szerepet játszik az egész Indo-Csendes-óceánon, jelentette ki, Mark Hammond admirális. „Nemzedékek óta ez lesz a legnagyobb felszíni erő, amelyet kifelesztettünk. Idővel ez lesz a legütőképesebb is.”
Az USA , Nagy-Britannia és Ausztrália már 2021-ben bejelentette új biztonsági szövetsét, AUKUS néven. Az Amerikai Egyesült Államok kormánya Joe Biden elnök vezetése alatt bejelentette, hogy lehetővé teszi Ausztráliának, hogy nukleáris meghajtású tengeralattjárókat szerezzen be a biztonság és a katonai elrettentés megerősítése érdekében az indiai-csendes-óceáni térségben. Biztonsági szakértők szerint a szövetség egyértelműen a Kínából érkező katonai fenyegetés ellensúlyozására irányulthat.