2024 május 05

Ausztrália felfüggeszti a WTO-nál benyújtott panaszát

Ausztrália felfüggeszti az árpára kivetett vám miatt Kínával szemben a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) benyújtott panaszát, hogy lehetővé tegye a megromlott kereskedelmi kapcsolatok kétoldalú rendezését.

Kína a 80,5 százalékos vám kivetésével 2020 májusában gyakorlatilag kizárta a piacáról az ausztrál árpát. Előzőleg Ausztrália évente mintegy 1,5-2,0 milliárd ausztrál dollár (1,0-1,3 milliárd amerikai dollár) értékben exportált árpát Kínába. A vám kivetése után az ausztrál árpa elsősorban a Közel-Keleten talált magának felvevőpiacot, míg Kína kanadai, francia és argentin forrásból pótolta a kiesést. A vámot azt követően vetette ki Peking, hogy az előző ausztrál kormány független vizsgálatot kért a koronavírus-járvány eredetéről és az arra adott válaszlépésekről. Az akkori ausztrál konzervatív kormány válaszul megtámadta a kínai vámot a genfi testületnél. Kedden Penny Wong ausztrál külügyminiszter közölte, hogy a balközép munkáspárti kormány „az árpa körüli vita rendezésére alkalmas megállapodást kötött Kínával”. Eszerint Kína az elkövetkező három-négy hónapban felülvizsgálja a gabonára kivetett vámokat, Ausztrália pedig erre az időre felfüggeszti a WTO-hoz benyújtott panaszát – ismertette a távirati iroda.

Gyorsabb megoldást kínálkozik

Wong elmondta, hogy a Kínával kötött megállapodás gyorsabb megoldást kínál, mint a Kereskedelmi Világszervezethez benyújtott panasz végig vitele. Amennyiben azonban a felülvizsgálat után Kína nem számolja fel a vámot, „akkor a WTO-nál folytatjuk a vitát”. A helyzet rendezésének a felgyorsulására számít Barry Large, az ausztrál gabonatermelők szövetségének az elnöke is. „Ez az eljárás lényegesen rövidebb idő alatt hozhat eredményt, mint a WTO-eljárás folytatása” – jelentette ki egy nyilatkozatban. Kína eredetileg ötéves időtartamra vetette ki a vámot az ausztrál árpára. A pekingi kereskedelmi minisztérium egyelőre nem válaszolt a média kérdéseire az ausztráliai jelentések kommentálására. „Kína kész együttműködni Ausztráliával a bizalom kölcsönös helyreállítása és a kétoldalú kapcsolatok rendezése érdekében” – közölte a külügyminisztérium szóvivője.

A felülvizsgálat mintául szolgálhat

A konkrét megállapodást azonban ő sem kommentálta. Don Farrell ausztrál kereskedelmi miniszter szerint a felülvizsgálat mintául szolgálhat majd a Kínával fennálló egyéb kereskedelmi viták rendezéséhez, például az ausztrál borexporttal kapcsolatban. Ugyanis miközben az árpatermesztőknek sikerült más piacokat találniuk, az ausztrál bortermelők a 2020 végén bevezetett kínai kereskedelmi korlátozások után nehezen találtak maguknak más felvevőpiacot. Kína szerint Ausztrália mesterségesen alacsony árral támogatja a borexportot.

Ausztrália ezt tagadja. Kína januárban oldotta fel az ausztrál szénre 2020 végén kivetett kereskedelmi korlátozásokat és azóta felgyorsult az ausztrál marhahús importja is.