Ukrajna visszavágott az oroszoknak – sikeresen stabilizálták a frontot?
Ukrajna sikeresen stabilizálta az északi Harkiv frontot egy hónappal azután, hogy májusban ismét elszabadult a pokol. A keleti fronton Ukrajna második legnagyobb városának pusztító orosz ostrommal kellett szembenéznie. A front stabilizálását Ukrajna részben az új fegyvereknek és az ezek használatára adott engedélynek köszönheti. Az ukrán biztonsági szolgálat (SBU) egyik tisztje arról beszél, hogy az orosz célpontok támadása a határ túloldalán már most pozitív hatással van az ukrán hadműveletekre. Egyesek szerint azonban az orosz területek támadása NATO-fegyverekkel csak tovább eszkalálhatja a háborút. Sokan egy NATO-orosz konfliktustól tartanak.
Háború – NATO-orosz konfliktus szélén áll a világ?
Bár Ukrajna sikereket ért el az északi fronton, más helyeken nehézségekkel küzdenek a kimerült, megfogyatkozott és túlterhelt ukrán csapatok. A háború nagy részében Ukrajnának megtiltották, hogy nyugati fegyverekkel támadja Oroszország területét. Kijev szövetségesei aggódtak, hogy ezzel csak jobban felbőszítenék Moszkvát, elvesztve a háború békés lezárásának minden esélyét, illetve kockáztatnák egy NATO-orosz konfliktus kibontakozását. Az elmúlt hónapban látott orosz előrenyomulás viszont meggyőzte Zelenszkij szövetségeseit arról, hogy Ukrajnának a védekezés érdekében képesnek kell lennie a határ túloldalán lévő katonai célpontok megsemmisítésére is.
A nyugat mindent bevet, hogy megtörje az oroszok lelkesedését
Franciaország és Németország, valamint más európai országok is lehetővé tették Ukrajna számára, hogy oroszországi célpontokat támadjon. Az Egyesült Államok szintén hozzájárult ehhez a változáshoz, azonban fontosnak tartotta, hogy Ukrajna az amerikai fegyvereket csak Harkiv körüli területeken használhatja.
A nyugati országok mindent megtesznek, hogy megtörjék az oroszok lelkesedését. Vlagyimir Putyin orosz elnöknél azonban betelt a pohár. Annak ellenére, hogy pár hete még az a hír járta, hogy Putyin készen áll a béketrágyalások megkezdésére, most már ismét megtorlással fenyegetett, és súlyos következményekre figyelmeztetett. Az orosz válaszlépések nemcsak Ukrajnát, hanem a régió többi országát is érinthetik. Ez egy szélesebb körű katonai konfliktust idézhet elő, amely az egész régió stabilitását veszélyeztetheti.
Képek forrása: Shutterstock