2024 november 05

Szeszélyes tőkepiacok-új korszak jöhet

A hét közepén ismét jelentős esést szenvedtek el a vezető részvényindexek. Ha nem is előző heti mélypontjaikra, de majdnem odáig esett a DAX, az S&P500. Az esés oka az inflációs nyomás miatti félelmek voltak, illetve a kriptovaluták összeomlása sem tett jót az általános tőkepiaci hangulatnak. Azonban újra jelentős felpattanás következett, aminek köszönhetően az esés teljes egészét ledolgozták az irányadó piacok. Az ok most a Fed jelzése lehetett szerdán, amely szerint folytatják a mennyiségi lazítást. Akármik is az okok, egy nagyon volatilis, nagyon érdekes sávozást figyelhetünk meg.

Egyszer fent, egyszer lent

A német DAX index árfolyamát választottuk ki az elemzéshez, de egyébként az amerikai tőzsdeindexek grafikonja is ugyanúgy megfelelő lenne. Ahogy látjuk, április végéig zajlott lényegében a kisebb korrekciókkal tarkított, de ezt leszámítva folyamatos emelkedés. Ott viszont valami megváltozott: jelenetős esések és jelentős emelkedések követik egymást, gyakorlatilag nehezen értelmezhető tényezők hatására. Ebből már több is lejátszódott az utóbbi hetekben, ahogy ezt a kék téglalapokban láthatjuk is. Körülbelül hasonló aljakat és hasonló tetőket látunk, bár ebben azért van különbség index és index között is. Mindenesetre a DAX-ot például jó ötlet volt 15400 felett shortolni, és 15000 alatt long pozíciót nyitni-de mindkét pozíciót 1-2 nap után le is kellett cserélni, ha nem akartuk, hogy elvesszen a profitunk.

Le és fel, fel és le (www.investing.com)

Visszatért a kereskedés időszaka?

Adódik a kérdés, hogy mégis mit jelezhet ez a fajta meglehetősen ideges mozgás. Nem szokhattunk ehhez hozzá az utóbbi időben, a legjobb stratégia eddig a „buy and hold” volt, azaz részvényeket vásárolni, és tartani, amíg komótosan vagy gyorsabban, de emelkedik az árfolyam. Annyi nem változott, hogy azért hatalmas esés most sincs, így is történelmi csúcsaiktól néhány százalékra találhatók az indexek. Inkább a mozgás jellege változott meg. Most inkább akkor járunk jól, ha kereskedünk aktívan, és kihasználjuk a részvényárfolyamok erős ingadozásait. A befektetők bizonytalanabbak, a hiperoptimizmust kétkedés válthatta fel az árfolyammozgások alapján. Azt, hogy ez a jelenlegi hangulat mennyire marad tartós, nagy kérdés, de lehet rá esély, hogy a konstans emelkedés után tényleg egy szeszélyesebb időszak kezdetét látjuk még csak a piacokon. És mint ilyenen, indokolt a fokozott óvatosság.