2025 január 10

Rossz hír a világnak – A NATO-csúcs után Orbán Viktor is megszólalt

A NATO-csúcs tehát befejeződött, mely során a G7-országok aláírtak egy nyilatkozatot, melyben egy hosszú távú biztonsági garanciát vázoltak fel Ukrajna számára, amelynek célja a jövőbeli orosz agresszió elrettentése. Ez természetesen nem tetszett a Kremlnek, és a G7-ek döntését „veszélyes hibának” nevezte. A Kreml bejelentette, hogy minden rendelkezésükre álló eszközzel és módszerrel válaszolni fog a NATO-csúcstalálkozó fejleményeire.

Háború – Orbán Viktor szerint nincs fény az alagút végén

A NATO-csúcs után Orbán Viktor miniszterelnök is megszólalt, de a háború kapcsán nem tudott jó hírrel szolgálni. A miniszterelnök szerint a találkozó során a béke hangján alig néhányan beszéltek, és a háború el fog húzódni. Amit az oroszok maximum pár hetes műveletnek gondoltak, mostanra másfél éves, véres háborúvá vált. A nyugati fegyverek segítenek az ukránoknak versenyben maradni a dicsőségért, azonban az oroszok sem tágítanak a rengeteg szankciós csomag és tervezettnél sokkal ellenállóbb ukrán csapatok ellenére sem. Orbán Viktor arról is beszélt, hogy arra kell készülni, hogy a háború és a szankciók nem tűnnek el az életünkből. Egyelőre az sem várható, hogy visszatérünk a normális gazdasági növekedési pályára.

A háború elhúzódásával kapcsolatos előrejelzéseket egyes katonai szakértők beszámolója is alátámasztja. Elemzéseik szerint ugyanis Ukrajna közel lehet ahhoz, hogy meghaladja Oroszországot az aktív tankok számában, de Oroszországnak hatalmas készlete van a szovjet tankokból. Így tehát a nyugati fegyverszállítások ellenére is kis valószínűséget adnak arra, hogy az oroszok egyhamar kifogynának páncélozott járművekből. Nem világos azonban, hogy Oroszországnak eddig mennyi tankot kellett felhasználnia a raktárakból, valamint az sem, hogy mennyi maradt még elrejtve.

Putyin és a háború – ez okozta a konfliktus kirobbanását

Putyin elnök egy interjúban hangsúlyozta, hogy a különleges katonai művelet egyik oka Ukrajna NATO-csatlakozásának veszélye volt. A NATO-csúcs egyik fontos momentuma volt, amikor Zelenszkij ukrán elnök csalódását fejezte ki jó ideje áhított NATO-tagsággal kapcsolatban. A kérdés ismét feldühítette a Kremlt, és a NATO-csúcs előtt és alatt pusztító támadás érte Ukrajna több városát is. Az interjúban Putyin elismerte, hogy Ukrajnának minden joga megvan, hogy bebiztosítsa saját biztonságát. A NATO csatlakozás viszont fenyegetést jelentett volna Oroszországra, és ezt nem hagyhatták annyiban.