2024 november 05

Harmadik hullám, korlátozások-ez a valódi kockázat?

Alig ült el a koronavírus második hulláma, egyre több országban beszélhetünk harmadik hullám kibontakozásáról. Ilyen ország Magyarország is: hazánkban dinamikusan emelkedik az újonnan azonosított fertőzöttek száma, a napi halálozások mutatója pedig továbbra is ingadozik, messzebbről nézve pedig stagnál. De nem enyhül jelentősen a járvány nyomása Nyugat-Európában, vagy az Egyesült Államokban sem. Ennek ellenére a járvány alakulása egyre inkább a személyes életünk szempontjából meghatározó „csupán”: lehet-e szórakozni menni, mikor járhatunk fesztiválokra újra, de legalábbis egy étteremebe elmehetünk tavasszal? Ezeket a kérdéseket tesszük fel, és már egyre kevésbé azt: hogyan hat a tőzsdékre a koronavírus?

Kevés érdemi mozgás a vírusra

Sem pozitív, sem negatív előjellel nem tapasztalunk ugyanis már jelentős hatást. Már csak 1-2 napos, vagy annál is rövidebb esést képes okozni, ha felerősödnek az aggodalmak egy új variáns miatt, vagy egy fontos országban szigorított korlátozás kapcsán. Ugyanakkor az is igaz, hogy nem történnek már tőzsdei szárnyalások sem csupán azért, mert emelkedik az átoltottsági arány, vagy mert engedélyeztek egy új vakcinát valahol. Természetesen vannak még kisebb mozgások a hírekre, de általánosságban kijelenthető, hogy a vezető indexek (sőt, egyedi részvények) árát már nem igazán a pandémia állása határozza meg.

Mi jön ezután?

Az emelkedés gyakorlatilag folyamatosan ugyanakkor. Azt viszont nem nehéz kitalálni, hogy mi lehet a következő impulzus, ami tovább serkenti, vagy pedig gátat szabhat a rallynak. A járvány egészségügyi végével kezdődik csak ugyanis igazán a járvány gazdasági hatása: az eddigiekben a korlátlan jegybanki és kormányzati intézkedések fenntartották a működő, egyes ágazatokban növekedni tudó gazdasági helyzetet. Ennek megfelelően kialakult egy árazás a tőkepiacokon is, amely egyesek szerint lufi, mások szerint bőven van még benne potenciál. Előbbiek szerint a reálgazdasági visszaesés és problémák elérik természetüktől fogva elérik a részvénypiacokat is, utóbbiak a vártnál gyorsabb gazdasági kilábalással érvelnek, és azzal, hogy a gazdaság helyzetét pláne manapság nem kell tükröznie a tőzsdeindexeknek.

A várakozások tehát nagyon különbözőek, így van rá ráció, hogy jelentős mozgások is következhetnek a következő időszakban, a fenti kérdésre adott választól függően bármelyik irányba. Abban azonban talán mindenki egyetért, hogy továbbra is jelentős tényező marad a vírus: ha már szerencsére nem is a kórházakban és a halálozási statisztikákban, akkor a gazdasági, és így lehetséges, hogy a tőzsdei mutatókban.