2024 december 24

Ezért nem foglalkozik senki a tőzsdéken a delta variánssal

Nagyon ellentmondásos lehet a tőzsdék mozgása, ha csupán a koronavírussal kapcsolatos hírekből indulunk ki. A delta variáns egyre inkább terjed, egész Európában emelkednek az esetszámok, ráadásul lehet, hogy a két oltás sem elég ellene, és harmadik dózisra van szükség a vakcinákból. Történik ez úgy, hogy az átoltottság csak 50 % körüli a kontinensen, így emberek százmilliói vannak jobban kitéve a fertőzésnek. A tőzsdéket azonban ez nem érdekli: két lehetséges okot mutatunk be.

Lejárt lemez

Az első ok az lehet az érdektelenségre, hogy alapvetően már a befektetők hozzászoktak a vírushoz, mint témához a tőkepiacokat illetően is. 2020 februárja óta uralja a téma a hírfolyamokat, azaz lassan másfél éve a koronavíruson van a hangsúly. Ahogyan a társadalmi fegyelem is enyhült mér a harmadik hullám vége felé, úgy a végtelenségig a tőzsdék számára sem lehet piros betűs téma a vírushelyzet éppen aktuális alakulása.

Ráadásul jelenleg van nagyobb félelem: az elszaladó infláció és az esetleg erre adandó jegybanki válaszok miatt jobban aggódnak a piacok alkalom adtán, mint a vírus miatt. Egyszerre több nagyobb dologtól pedig nem tartanak jellemzően a tőzsdék, hanem az erősebbre koncentrálnak. Ami ráadásul frissebb is, és jobban megfogható, számszerűsíthető hatásokkal járhat.

Nincsenek konkrét hatások

Ahogy az előbb az inflációs félelmeknél utaltunk rá, a koronavírus alakulása egy jóval kevésbé egzakt és kevésbé megfogható téma. Ez persze egyben veszélyt is jelent, ugyanis növeli a bizonytalanságot, hiszen alapvetően nem egy ember által irányított jelenségről van szó.

Ugyanakkor amíg nem történnek a vírussal kapcsolatos konkrét intézkedések, addig igazából egészségügyi jellegű a probléma, és nem gazdasági, ami esetleg tovább gyűrűzhetne a tőzsdékre. Így viszont reális gondolkodás alapján is maximum akkor kell(het), hogy hatása legyen, amikor újbóli lezárásokat jelentenek be a főbb gazdaságokban. Amikor ez megtörténik, akkor persze számolhatunk hatásokkal; az ismétlődő járványhullámok kapcsán viszont egyre kevésbé zárkóztak be az országok a magasabb esetszámok és halálozási mutatók ellenére.

A kockázat így inkább az lehet, ha végletesen alulbecsülik a piacok a delta variáns esetleges erejét, és valódi lezárások történnek. Ez ugyanis meglepetésként fogja érni nemcsak az embereket, hanem a befektetői társadalmat is, ami már tényleg hozhat negatív hatásokat.