2024 december 28

Az EU bevetheti fegyverét amitől rettegnek az oroszok

Bár az oroszok energiabevétele – annak ellenére, hogy az unió jelentős mennyiségű szankciót vetett ki rájuk – tavaly magas értékeket ért el. Bár a fő exporttermékeiből egyre kevesebbet kínált Európának, a rekordmagas árfolyamok miatt mintegy 158 milliárd dolláros energiaexportról beszélhettünk az invázió első hat hónapjában.

(www.shutterstock.com)

A nyugat fegyvere a szankciók, és azok gazdaságroncsoló hatása. Lassú hatása ellenére a nyugat töretlenül adja ki az újabb rendeleteket. Úgy tűnik végre egy olyan szintre jutottak el, amely már komoly veszélyt jelent az orosz gazdaság működésére. Elveszthetik ugyanis a legfőbb piacukat, az Európai Uniót. Oroszország tengeri olajkivitele decemberben 22 százalékkal esett vissza az embargó bevezetése után. Februárban újabb rendelet jön a gázolaj ellen, és további intézkedéseket terveznek a másik fontos exporttermék, a gáz szállítása ellen is. Mindezt azért, hogy csökkentsék az ország bevételeit, amelyet a háborús szerkezet működtetésére használnak. Oroszország válaszreakciója az volt, hogy kelet felé fordult. December első hetében Moszkva a nyersolajának 89 százalékát már Ázsiába küldte, amely napi 3 millió hordónak felel meg. Az európai szankciók azonban egyre nehezebbé teszik a kereskedők számára, hogy elegendő biztosított hajót találjanak az orosz nyersolaj szállításához, így láthatóan a probléma kezd elhatalmasodni. Egyes szakértők szerint a csökkenő export tovább gyengítheti a rubelt, ami az infláció emelkedéséhez vezethet.

(www.shutterstock.com)

A háború költségeinek felmérése

Bár az ország GDP-je a vártnál enyhébb csökkenést mutatott, a felépülés várhatóan csak 2024-ben kezdődik, és csak abban a valószínűtlen esetben, ha a külső tényezők nem súlyosbodnak. Az ország készült a szankciókra, például olyan forgatókönyvek vizsgálatával, amelyekben Oroszországot kizárják a SWIFT-rendszerből, leállítsák bizonyos technológiák szállítását, számlákat blokkolnak. Az arany és a devizatartalék befagyasztását és a teljes európai piac elvesztését, nem modellezték. Az orosz kormány és a központi bank eddig enyhítette az Ukrajna elleni háború és az azt követő szankciók gazdasági csapását, most viszont kezd szűkülni a hurok.

Ezeknek az előkészületeknek köszönhetően a szankciók hatása rövid távon az előrejelzettnél gyengébbnek bizonyult. A gazdaság fejlődése mostanra viszont már megfordult, és három-öt évig is eltarthat, mire ez a visszaesés megáll.

Forrás: themoscowtimes.com

Címlapkép: Shutterstock