The Big Short
Az Egyesült Államok Értékpapír és Tőzsdefelügyeletéhez benyújtott jelentésből kiderült, hogy Michael Burry alapja az első negyedév végén 534 millió dollár értékű Tesla Long Put pozíciót tartott. A Long Put opció az eladási opció vételét jelenti. Azaz a pozíció felvételekor jogot szerzünk arra, hogy a kötési árfolyamon eladjunk. Akkor szokás ilyen opciós ügyleteket kötni, amikor a mögöttes termék (jelen esetben Tesla részvények) árfolyamának esésére spekulálunk.
Ki az a Michael Burry?
Dr. Michael James Burry híres befektető, alapkezelő, orvos. A Scion Capital alapítója, 2000-2008 között a befektetési alap kezelője. Burry leginkább arról ismert, hogy egyike volt azon kevés befektetőknek, akik az ingatlanpiaci jelzálogkötvényekben azonosították az egyre növekvő buborékot és nagy összegekkel spekuláltak az ingatlanpiac összeomlására. Burry már 2005-ben nagy figyelmet fordított az úgynevezett subprime hitelekre és úgy gondolta, hogy az amerikai ingatlanbuborék 2007 második negyedévében fog kipukkadni. A hitel-nemteljesítési csereügyletekre történő short pozíciók felvétele után több ügyfele is ki akarta vonni a tőkéjét az alapból, sokan őrültnek hitték. Végül Burry meglátása igaznak valósult. Dr. Burry személyesen közel 100 millió dollárt, befektetőinek pedig több mint 700 millió dollárt keresett. A Scion Capital 489.34%-os hozamot ért el a 2000. november 1-jei indulás és 2008 júniusa között. Az amerikai piac benchmarkjaként tartott S&P 500 valamivel kevesebb, mint 3% -os hozamot ért el ugyanebben az időszakban. A 2008-ban kirobbant gazdasági világválság következtében több millió ember veszítette el az állását, az otthonát, 5 billió dollár nyugdíjpénz, ingatlanvagyon, megtakarítás és kötvény tűnt el. A történetről Oscar díjat nyerő film is készült The Big Short, magyarul Nagy Dobás címmel.
2008 után Burry visszavonult egy időre, majd 2013-ban újra nyitotta az alapot Scion Asset Management néven. Legutoljára azzal került ismét a média középpontjába Burry, hogy a Twitteren közzétett posztja szerint short pozíciókat vett fel a Tesla ellen, ugyanis szerinte a Tesla pontosan ugyanúgy fog összeomlani, mint ahogyan az ingatlanpiac.
A Tesla short
Michael Burry 2021. január 7-én posztolt a Twitter oldalára, amiben arra figyelmeztetett, hogy a Tesla árfolyama úgy fog összeroppanni, mint egy kártyavár. „Enjoy while it lasts” -írta. A bejegyzés majd áprilisban Burry Twitter profilja is eltávolításra került, de az internet nem felejt. A bejegyzés azt is sugallta, hogy a Scion Asset Management újabb és újabb short pozíciókat nyitott. „Well, my last Big Short got bigger and bigger and BIGGER too.”
A hétfőn nyilvánosságra hozott SEC dokumentumból ez be is bizonyosodott. 2021 március 31-ig 800100 darab Tesla részvényre szóló Long Put opciót birtokolt a Scion. Ezek értéke 534 millió dollár.
A dokumentumból nem derült ki, hogy a Scion mikor, milyen árfolyamon kezdett a Tesla esésére spekulálni. Az opciós ügyletek kötési ára és lejárati dátuma is ismeretlen.
A Tesla áresésére történő spekulálás alapja az, hogy Burry szerint a részvény extrém mértékben túlárazott, illetve a tény, hogy egyre fokozódik a verseny az EV piacon. Egyre nagyobb szeletet hasítanak ki az EV szektorból a különböző kínai EV gyártók, mint a Nio, az XPeng vagy a Li Auto.
A Tesla részvényei 22 százalékot estek az elmúlt egy hónap során, idén 18.2 százalékos mínuszban vannak. Fontos hozzátenni, hogy 2020-ban 743 százalékkal nőtt a Tesla részvények értéke.
Sokan úgy vélik, hogy Elon Musk Tesla vezérigazgató aktuális Tweetjei a Bitcoinról és a Dogecoinról nagymértékben hozzájárulnak a Tesla részvények megnövekedett volatilitásához.
A Teslát már az elmúlt években is folyamatosan próbálták shortolni, egyelőre kevesebb sikerrel, hiszen a Tesla árfolyama a tőzsdére lépese óta közel 12 ezer százalékkal emelkedett.
GameStop: A kihagyott lehetőség
A GameStop részvényeivel ismét óriásit kaszálhatott volna Burry és az alapja, azonban az Scion lezárta a 2019-ben nyitott GME long pozícióit az óriási rally előtt. Az alapnak 1.7 millió darab GameStop részvénye volt 2020 harmadik negyedévében. Ezek értéke közel 17 millió dollár volt, amikor 2020 negyedik negyedévében az összes pozíciót lezárták. Ha Burry január végéig várt volna az eladással, és a részvényeket pont a 483 dolláros csúcsáron adta volna el, akkor a Scion 821 millió dollárt keresett volna. Ha nem adtak volna el egy részvényt sem, a mai értéke 306 millió dollár lenne. A legendás Dr. Burry óriási mennyiségű pénzt „hagyott az asztalon”.
Forrás: CNBC, MarketWatch, Entrepreneur, Business Insider
A szerző nem birtokol semmilyen pozíciót a szóban forgó instrumentumukból. A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!