Továbbra is tizenegy ország van az Európai Unió feketelistáján
Az EU változatlanul hagyta az adózási szempontból nem együttműködő országok listáját, amely továbbra is tizenegy ország szerepel. Az unió felszólítja őket az adóügyi reformokra.
Az Európai Unió illetékes tanácsa frissítette, ám változatlanul hagyta az adózási szempontból nem együttműködő országok és területek uniós jegyzékét. A listán jelenleg tizenegy ország szerepel – számolt be az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsa az Ecofin a jegyzékről.
Az érintett országok
Az uniós pénzügyminisztereket tömörítő tanács (Ecofin) írásbeli eljárás útján megerősítette a jegyzéket, amelyben az alábbi országok és területek szerepelnek: Amerikai Szamoa, az Amerikai Virgin-szigetek, Anguilla, Fidzsi, Guam, Palau, Panama, Oroszország, Szamoa, Trinidad és Tobago, valamint Vanuatu.
Az együttműködés hiánya
A tanács közleményében kifejtette, hogy a listán szereplő országok nem működnek együtt az EU-val adózási kérdésekben. Ezért az EU arra kéri ezen országokat, hogy folytassanak konstruktív párbeszédet a magatartási kódexszel foglalkozó csoporttal.
A lista kritériumai
A jegyzék olyan országokat tartalmaz, amelyek vagy nem vesznek részt az EU-val folytatott párbeszédben az adóügyi kormányzásról, vagy nem teljesítették a szükséges reformok végrehajtására vonatkozó vállalásaikat. A reformok célja, hogy biztosítsák a jó adóügyi kormányzás feltételeinek teljesítését. Ideértik az adózási átláthatóságot, a méltányos adóztatást, valamint a nemzetközi normák végrehajtását. Ezek mind az adóalap-erózió és a nyereségátcsoportosítás megelőzését célozzák.
Az aktuális helyzet
A tanács továbbá jóváhagyta az aktuális helyzetről szóló dokumentumot, amely bemutatja az EU és nemzetközi partnerei közötti együttműködést. Valamint az érintett országok által tett vállalásokat. A dokumentumból az EU kettő országot törölt: Costa Rica és Curacao teljesítette vállalásait az adóügyi reformok terén, ezért lekerültek a listáról.
Vállalások és további megfigyelések
Emellett az uniós tanács jegyzékbe vette, hogy Brunei Szultanátus kötelezettséget vállalt arra, hogy 2025 végéig felülvizsgálja vagy eltörli a külföldről származó jövedelmek adómentességét biztosító rendszert.
A tanács végül azt is közölte, hogy Antigua és Barbuda, Belize, a Brit Virgin-szigetek, Brunei, a Seychelle-szigetek, Szváziföld, Törökország és Vietnám továbbra is az uniós átvilágítási folyamat hatálya alá tartozik, és szoros figyelemmel kísérik ezen országok adóügyi reformjainak végrehajtását.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Pixabay