Rémálom – Zama zamák a föld alatt, bomló embertestek bűzlenek
Az aranybányászok illegálisan bányásznak Dél-Afrika használaton kívüli bányáiban, koromsötétben, nagy kockázattal. A rendőrség most a Stilfontein aranybányát ostromolja. Ám ahelyett, hogy megadnák magukat, több százan várakoznak az aknákban.
A mérgező gázok mélyen a föld alatt sötét aknákban mozognak, a levegőben bomlásszag van, forró és párás. Kifogyóban van az élelmiszer- és vízkészlet. Bányászok százai, ha nem ezrei viselik el ezeket a körülményeket egy használaton kívüli aranybányában Dél-Afrika északnyugati tartományában. Eddig csak nagyon kevesen mertek visszatérni a felszínre. Mert ott vár a rendőrség.
A Vala Umgodi hadművelet részeként, ami azt jelenti, hogy „bezárjuk a lyukat”, a rendőrök blokkolták a stilfonteini aranybánya minden bejáratát. A továbbiakban nem lehet élelmiszert a föld alá vinni. Ezután húzták ki az aknából az első részben lebomlott testet számol be riportjában a spiegel.hu portálon Fritz Schaap.
Khumbudzo Ntshavheni dél-afrikai elnöki miniszter világossá tette, mit terveznek a hatóságok az illegális aranyásókkal: „Kifüstöljük őket. Meg kell őket büntetni. Nem mi küldtük őket oda, és nem jó szándékkal mentek oda, nem tudunk segíteni rajtuk” – mondta. – Ha kijönnek, letartóztatjuk őket.
Aranyra épült ország
Az illegális bányászat széles körben elterjedt Dél-Afrika régi aranybányászati területein. Az úgynevezett „Zama Zamas” használaton kívüli bányákba ereszkedik le, hogy a még meglévő lelőhelyeket ássa ki. A régi ipari aknák gyakran több mint egy kilométer mélyen nyúlnak be a földbe. Mivel a le- és feljutás nehéz és veszélyes, a Zama Zamas gyakran hónapokig a föld alatt marad, a fejlámpák fényében élve. A „Zama Zama” zulu, jelentése „kockázatot vállalni”.
Az illegális bányászok elleni rendőrségi akció október 18-i kezdete óta a rendőrség szigorú taktikája már több mint 1.000 férfit hozott felszínre a tartomány különböző bányáiból. Ott letartóztatták őket, sokan közülük gyengék, éhesek és betegek.
Az aranybányászat úgy alakította Dél-Afrika történelmét, ahogyan egyetlen más iparág sem. 1886-ban felszínhez közeli aranylelőhelyeket fedeztek fel a mai Johannesburg környékén. Aranyláz söpört végig az országon. Tizenkét évvel később dél-afrikai bányák szolgáltatták a világ aranyának negyedét. A mai napig az ország a valaha kibányászott összes arany több mint negyven százalékát állította elő.
Az 1990-es évek elején azonban az üzlet összeomlott. Egy látszólag disztópikus bűnözői árnyékgazdaság alakult ki, amely minden bánya bezárásával és a szegénység eghyreds nőtt. Emberek tízezrei keresik most egyszerű eszközökkel a megmaradt ércet.
Becslések szerint az illegális bányászat Dél-Afrika éves aranytermelésének mintegy tizedét teszi ki. A földalatti munkát erős szindikátusok irányítják, amelyek az aranyat legális ellátási láncokba juttatják. Az aranyásó bandák különösen hírhedtek. Fegyveres milíciák harcolnak területükért a föld felett és alatt, támadásokat hajtanak végre és meggyilkolják ellenfeleiket. A helyi lakosok gyakran szenvednek az illegális bányászoktól, akik rabolnak és erőszakoskodnak.
Félelem a robbanásoktól
A „Zama-Zamák” a föld alatt dolgoznak, életüket kockáztatva. A hőmérséklet 40 fokra emelkedik, a páratartalom pedig szélsőséges. A sziklaomlások mindennaposak. A mentők már találtak autóméretű sziklák által összetört holttesteket. Csak Free State tartományban 2007 és 2023 között több mint 700 holttestet találtak. A be nem jelentett esetek száma valószínűleg sokkal magasabb.
A férfiak nem csak magukat veszélyeztetik. A földalatti robbanások újra és újra előfordulnak, mert a használaton kívüli bányák szellőzőrendszerei már nem működnek. Johannesburg városában régóta tartanak attól, hogy az illegális bányászok a nagy gázvezetékek felrobbanását okozhatják.
Stilfonteinben, ahol a becslések szerint 400-4000 „Zama-Zama” van a bányában, a rendőrség arra figyelmeztet, hogy az illegális bányászok erősen felfegyverzettek lehetnek. December óta több mint 369 nagy kaliberű lőfegyvert és körülbelül 10.000 lőszert koboztak el a Zama Zamas elleni hadműveletek során. „Úgy döntöttünk, hogy egyetlen rendőr, katona és kormánytisztviselő sem ereszkedik le egy elhagyott bányába” – mondta a rendőrség szóvivője. Túl nagy a veszély lenne az életére.