2024 december 26

Oroszország az olajkitermelési kapacitásának határát közelíti

A fekete arany árfolyama az év utolsó napján belefutott egy negatív hullámba, melynek köszönhetően mind a Brent mind a WTI árfolyama csökkent. A Brent 31-én 78,81 dolláron nyitott, és a nap végére 77,78 dolláron zárt. A csökkenés még látványosabb volt a WTI árfolyamában, amely majd 1,5 dollárt zuhant, és a 75,21-es szinten zárt. A hétfői kereskedés során Brent a veszteségeket teljes mértékben visszahozta. A WTI nem volt ilyen sikeres, azonban itt is zöldbe borult a piac. Mindketten több, mint 1 százalékot gyarapodtak a kereskedési időszak alatt.

Felfele ível a Brent (www.Investing.com)

Az OPEC találkozó előtt nagy a nyomás a piacon

Kedden reggel az előző nap szerzett szentiment alább hagyott és erős lefele tartó momentum vette át a vezetést a piac felett. A Brent 25 centet vesztett, míg a WTI 19 centet. Ennek okozója, hogy a befektetők elfogadták azt a várakozást, hogy a nagy olajtermelők a keddi nap folyamán megerősítik a kínálat bővítésének tervét, a covid-19 omikron változatának elterjedésével kapcsolatos csökkenő aggodalmak közepette. Ebből is látható, hogy az OPEC kezdi visszanyerni a nyersolaj árakra gyakorolt befolyását, hiszen látni, hogy az egyik legnagyobb mozgatóerő a piacon a kínálati oldal irányításából fakad. A kereslettel kapcsolatos aggodalmak is kezdenek lecsillapodni. A különböző nemzeti stratégiai kőolajtartalékokból származó nyersolaj tervezett kibocsátása pedig a vártnál kisebb. Egyelőre úgy néz ki a keresletnek nem fog határt szabni az új variáns. Így az árak hamar felszökhetnek, ha az OPEC eltér a napi 400 000 hordós termelés emeléstől. Jó hír azonban, hogy több forrás szerint is a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete kitart a terv mellett, ami a februári hónapot illeti, és emelni fogja termelését. „Az OPEC valószínűtlen volt, hogy megváltoztassa terveit melynek okai közé tartozik a Biden adminisztráció nyomása, amely a termelés növelésére irányul, valamint a kereslet emelkedése hiszen nincsenek jelentősebb korlátozások a járvány miatt,” az RBC Capital Markets elemzői szerint. Láthatjuk tehát, hogy a terv betartására több érv is szolgál. Bár az omikron esetek száma továbbra is növekvőben van, a széleskörű lezárások hiánya valószínűleg kordában tartja a rövid távú keresleti aggályokat.

Az Ukrajnával való viszony még változtathat az OPEC tervein

Minden jel arra mutat, hogy a kereslet emelkedni fog, és az OPEC a termelés emelése mellett fog dönteni. Az elemzők azonban a lehetséges változtatásra figyelmeztettek hiszen, ha a nyugati országok és Oroszország közötti feszültség egyre nagyobb teret kap, az nagy hatással lehet üzemanyag kínálatra is.

Teljes kapacitáskihasználtság – több fúrótoronyra lesz szükség

A legutóbbi jelentések szerint Oroszország közeledik olajtermelési kapacitásának határához. A Bloomberg szerint az ország decemberi olaj és annak kondenzátuma összesen napi 10,903 millió hordó kitermelést hozott. Ez azonban egyenletes volt novemberben, ami arra utal, hogy felhasználta az összes rendelkezésre álló termelési kapacitását. A jelentés a kondenzátum mennyiségét egyenletesnek feltételezi. Ez azt jelenti, hogy a kőolaj kitermelése önmagában decemberre napi 37 000 hordóval maradt OPEC kvóta alatt. Ugyanabban az időben, a Reuters arról számolt be, hogy az elemzők arra számítanak, hogy Oroszország ezév májusáig elmarad attól a céltól, hogy visszatérjen az olajtermelés pandémiát megelőző szintjére. Az elemzők azonban hozzátették, hogy az ország az év hátra levő részében még növelheti a kitermelt mennyiséget. „Nem valószínűtlen, hogy Oroszország 2022 első felében elmarad a kibocsátás növekedési ütemtervtől, és nyár végéig nem éri el a válság előtti szintet,” erősítette meg a feltételezéseket Dmitry Manchenko, a Fitch Ratings amerikai hitelminősítő ügynökség elemzője.

Oroszországnak termelés növelésére vonatkozó tervei vannak az évre. Alexander Novak miniszterelnök-helyettes elmondta, hogy a tervekben 3-5 százalékos olajtermelés növekedés található. Ez átlagosan napi 10,8-11 millió hordó kitermelését jelentene, szemben a tavalyi 10,5 milliós átlaggal. A jelentésben az is benne volt, hogy az OPEC 2021-ben, minden hónapban novemberig bezárólag meghaladta a termelési kvótáját. A Bloomberg jelentésében olvasható, hogy Oroszország idei termelésnövekedésének legnagyobb része az újranyitott kutakból származik. Ezeket még tavaly állították le a világjárvány okozta keresleti zavarok miatt. Mostantól azonban az új fúrótornyok hozzáadására kell majd támaszkodni, ha akarják növelni a termelt mennyiséget.

Forrás: oilprice.com; reuters.com