Benzin pánik – Üzemanyaghiány miatt forrhat Putyin feje
Hasonló helyzetbe került Oroszország, mint tavaly Magyarország. Beütött ugyanis az üzemanyaghiány, és a szakértők szerint a helyzet tovább romolhat az elkövetkező hónapokban – írja az Index. Tavaly Magyarország is átélt hasonló kaotikus időszakot, amikor hosszú sorok kígyóztak a benzinkutak előtt. Oroszországot Ukrajna inváziója miatt rengeteg szankció érte, melynek eddig úgy tűnt szépen ellenáll. Idővel a problémák száma azonban megnőtt. Az üzemanyaghiányt a hírek szerint azonban valami más okozta. A szakértők szerint a hiányt Oroszországban a sokat fogyasztó mezőgazdasági gépek használata okozta. Bár az energiaügyi minisztérium szerint nincs hiány, az ország egyes területein már két hete nem lehet kapni dízelt.
Magyarországon is rossz a helyzet, de legalább van benzin
Kaotikus időszakot éltek át a magyar emberek augusztusban, hiszen volt rá példa, hogy az egyik napról a másikra 10-12 forintot drágult a benzin árfolyama. Mostanra viszont már javult a helyzet és a benzin átlagára a héten már nem változott, marad átlagosan 642 forint. A gázolaj ennél kissé drágább, literje átlagosan 655 forint. Nincs tehát ok az örömre, azonban legalább tudunk tankolni. Magyarországon még tavaly decemberben uralkodott hatalmas pánik az akkori üzemanyaghiány miatt. Most viszont sokan attól tartanak, hogy jövőre 700 forint lesz a benzin átlagára. Bár az utóbbi napokban megállt a drágulás, a januártól bevezetésre kerülő 41 forintos adó miatt a benzin ára megközelítheti a 700 forintot. Ez mindenképp egy olyan forgatókönyv, amit mindenki szeretne elkerülni.
A szankciók átka – működik Európa terve?
Az ukrajnai invázió kezdete óta Európa 11 szankciós csomaggal sújtotta már Oroszország gazdaságát. Sokak szerint a szankciók azért nem működnek, mert továbbra is robog a háborús szerkezet. A szakértők szerint azonban a szankciók inkább úgy dolgoznak, mint a lassú méreg, belülről rohasztják az ország stabilitását. A 2023-as kilátások továbbra is borúsak. Az OECD legfrissebb jelentése szerint Oroszország GDP-je várhatóan 2,5 százalékkal csökken.
Címlapkép forrása: Shutterstock